Koniunkcja Jowisza i Saturna. Bardzo rzadkie zjawisko astronomiczne

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. TT/@Tatromaniakpl @PawełUchorczak

Dzisiaj zobaczyć można bardzo rzadkie zjawisko na nocnym nieboskłonie. Koniunkcja Jowisza i Saturna, to jest ułożenie planet w jeden ciąg spowoduje, że dla obserwatora na Ziemi będzie widoczna niemal jako jeden punkt. Ostatni raz do takiej sytuacji doszło w 1623 roku, lecz wówczas miała ona miejsce za dnia.

Już dzisiejszej nocy nastąpi bardzo rzadkie zjawisko astronomiczne. Dwa gazowe giganty, czyli Jowisz i Saturn ułożą się niemal równorzędny ciąg. Dla obserwatora z Ziemi zjawisko będzie widoczne jako pojedynczy punkt na naszym nieboskłonie.

Zobacz także: Hiszpanie organizują post i modlitwę przeciw ustawie o eutanazji

Ostatni raz koniunkcja tych dwóch olbrzymów miała miejsce w 1623 roku. Jednak wówczas zjawisko to odbywało się w ciągu dnia i możliwość ujrzenia tego była zerowa. Z kolei podobne zjawisko astronomiczne w nocy miało miejsce w 1226 roku, jednakże wtedy ludzkość nie posiadała teleskopów.

Koniunkcja gazowych gigantów

To zbliżenia się planet oddalonych od siebie o 800 milionów kilometrów dojdzie około 3 godzin po zachodzie słońca. Dla zwykłego obserwatora pozbawionego specjalistycznego sprzętu, zjawisko będzie widoczne jako dwa jaśniejące punkty ułożone blisko siebie.

Lornetka pozwoli zobaczyć dwie większe kropki, a także, może nawet cztery największe księżyce Jowisza i największy księżyc Saturna – Tytan. W niedużym teleskopie obie planety znajdą się jednocześnie w polu widzenia. To wyjątkowe rzadkie wydarzenie. Jednocześnie dostrzec będzie można pasy chmur na Jowiszu i pierścienie Saturna.

Należy podkreślić fakt, iż zbliżenie będzie widoczne na nocnym niebie jeszcze przez kilka dni. Planety będą stopniowo oddalać się od siebie, kończąc tym samym wielowiekowe wydarzenie.

Przez wielu badaczy zjawisko to uważane jest za jedno z możliwych wydarzeń opisywanych w Biblii jako gwiazda wskazująca narodzenie Jezusa Chrystusa, zwana również Gwiazdą Betlejemską. Badacze wyjaśniają, że podobne zjawisko co dzisiaj miało miejsce w 6 roku przed naszą erą.

onet

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY