Hiszpania: Nie chcesz się szczepić? Trafisz do specjalnego rejestru

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay

Hiszpański rząd przedstawił zaktualizowaną “Strategię Szczepień” przeciw koronawirusowi. Wśród nowych rozwiązań jest stworzenie specjalnego rejestru, w którym będą się pojawiać osoby, które odmówią poddania się dobrowolnemu szczepieniu na tego wirusa.

W Hiszpanii, podobnie jak w Polsce, szczepienia przeciw COVID-19 mają być, przynajmniej w teorii dobrowolne. Jednak lewicowy rząd przygotował pewne kontrowersyjne rozwiązania. Przedstawiona “Strategia Szczepień” zakłada, że hiszpańskie ministerstwo zdrowia będzie mogło utworzyć specjalny rejestr, aby gromadzić w nim pod nazwiskami obywateli informacje, czy poddali się oni szczepieniom. W przypadku odmowy zaszczepienia się, ma być w tejże bazie podane także uzasadnienie, jakie przedstawi dana osoba.

Szczepienia jeszcze w tym roku. Kiedy inauguracja rejestru?

Tak, jak to się dzieje w innych krajach, w Hiszpanii w pierwszej kolejności zaszczepieni przeciwko koronawirusowi zostaną pracownicy służby zdrowia. Według “Strategii Szczepień”, jej pierwsza faza ma objąć około 2,5 mln Hiszpanów. Oprócz personelu służby zdrowia mają to być m.in. podopieczni domów spokojnej starości.

Zobacz także: Amantadyna zatrzyma koronawirusa? Winnicki testuje, wiceminister zachwala

Według informacji przekazanych przez hiszpańskie ministerstwo zdrowia, szczepienia w tamtym kraju mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Wystartują 27 grudnia. Będą one realizowane za pośrednictwem 13 tys. placówek publicznej służby zdrowia. Nie wiadomo, czy powstanie rejestru też zostanie dokonane w tym terminie.

radiomaryja.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY