REKLAMA

WHO zawiadamia Europę o nowym szczepie koronawirusa

REKLAMA

W ostatnich dniach zachodnie media informują o nowej mutacji koronawirusa. Pierwszy wykryty przypadek został zanotowany 14. grudnia w Wielkiej Brytanii, a następnie w Danii i Holandii. WHO w obawie przed nowym szczepem, wzywa europejskie kraje do zaostrzenia restrykcji. Eksperci uspokajają jednak opinię publiczną, zastrzegając, że obecne sposoby leczenia są na niego skuteczne.

Brytyjski minister zdrowia poinformował 14. grudnia o zagrożeniu spowodowanym nowym wszczepem SARS-COV-2. Resort zakomunikował o 6 tysiącach przypadków zakażeń tą odmianą koronawiruem – nowe przypadki odnotowano głównie w południowej części kraju.

„W tym momencie nic nie wskazuje, by ten wariant powodował większe prawdopodobieństwo poważnego przebiegu choroby. A najnowsze wskazania kliniczne mówią, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta mutacja nie zareagowała na szczepionkę” – uspokajał Matt Hancock.

Zobacz także: Amerykańscy naukowcy: Oznaczanie płci w aktach urodzenia szkodliwe

Według informacji podanych przez Światową Organizację Zdrowia w Danii dotychczas zanotowano 9 tysięcy przypadków zakażeń tą nową odmianą koronawirusa. Podobne pojedyncze przypadki zanotowano w Holandii i Australii.

WHO obawia się nowego szczepu

W odpowiedzi na pojawiające się komunikaty Belgia i Holandia wstrzymała komunikację lotniczą z Wielką Brytanią. Podobne ruchy zapowiedziały Włochy i Austriacy oraz Niemcy. Tamtejsze władze chcą w ten sposób zabezpieczyć się przed nową odmianą wirusa.

Premier Belgii powiedział w niedzielę, że zakaz będzie obowiązywać od północy i początkowo ma trwać 24 godziny – „Jest bardzo wiele pytań dotyczących tej nowej mutacji i czy nie ma jej jeszcze na kontynencie. Miejmy nadzieję, że we wtorek sytuacja będzie bardziej klarowna”.

WHO doradza, aby w tym czasie podjąć odpowiednie środki bezpieczeństwa – „Doradzamy ludziom, aby podejmowali odpowiednie środki ochronne przed, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa i postępować zgodnie z wytycznymi władz krajowych” – czytamy w komunikacie.

interia

REKLAMA

Komentarze