Dr Cywińska: Bez dzieci człowiek dorosły jest bardzo okaleczony [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Media Narodowe

– Nie będzie narodu, jeśli nie będzie dzieci. Dzieci wychowanych w duchu patriotycznym, w duchu pewnej hierarchii wartości. To przykład dorosłych decyduje o tym, jakie są dzieci – oceniła na antenie Mediów Narodowych dr Marta Cywińska, pisarka, publicystka, poetka, autorka książki “O wychowaniu narodowym”.

– Bez dzieci i rozumienia kultury dziecięcości człowiek dorosły jest tak naprawdę bardzo okaleczony – podkreśliła. W rozmowie z red. Agnieszką Jarczyk poruszyła kwestię wychowania. – Hierarchia wartości w wychowaniu to pewien system, który jest nabywany żmudnie, bardzo długo i później odgrywa ogromną, bardzo kluczową rolę w dorosłym życiu. Jeżeli hierarchia wartości jest właściwie przekazywana i nabywana to ludzie dorośli w przyszłości wiedzą jak się zachować w momencie dylematu. Dzieci nas cały czas obserwują. Uczą się, jak postępować, albo jak nie postępować – powiedziała.

Zobacz także: Papież Franciszek: Nie mogę milczeć o ponad 30-40 mln ofiarach aborcji

Dr Cywińska odniosła się też do przetaczających się przez Polskę proaborcyjnych manifestacji, nazywanych przez ich organizatorów mylnie “Strajkami Kobiet”. – Poprzez niedawne potworne wydarzenia uliczne zatarła się granica między piękną dziecięcością, dorastaniem a dorosłością. Małe dzieci, które zostały pociągnięte za rękę przez oszalałe matki chcące pozować na bohaterki ulicy, te dzieciaki się bardzo pogubiły. Nie rozumieją, dlaczego miały uczestniczyć w jakiejś histerii tłumu – zwróciła uwagę.

– Kultura współczesna jest antykulturą niedojrzałości – oceniła. – Co się stało z tzw. moralnością, z tzw. fundamentami kultury? Pojawiła się w to miejsce wulgarność, brak poczucia bezpieczeństwa oraz zrównanie mordowania dzieci nienarodzonych z działaniem na rzecz przyjemności człowieka dorosłego – zauważyła.

Zdaniem dr Marty Cywińskiej, “prawa i obowiązki są ze sobą bardzo silnie połączone”. – Do czego dziecko ma prawo? Janusz Korczak bardzo pięknie sformułował istotę praw dziecka. M.in. dziecko ma prawo do bezwarunkowej miłości swojego rodzica. Dziecko ma prawo do tego, żeby być kochanym od momentu poczęcia, aż do momentu odejścia w wieczność – podkreśliła. – Dziecko ma prawo do tego, aby otrzymywać spójne komunikaty wychowawcze, żeby matka mówiła to, co mówi ojciec, a nie, że jeden z rodziców, bo jest mu wygodniej, próbuje przeforsować w życiu dziecka rozwiązania, które mu szkodzą. Dziecko ma prawo do przekazywania mu spójnego systemu wartości. Do tego, żeby jego życie było życiem uporządkowanym. Do tego, żeby dom zapewnił mu zdrowie psychiczne – stwierdziła.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY