Senyszyn: Eutanazja to prawo człowieka. Powinna zostać zalegalizowana

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wikipedia

– Eutanazja jest prawem człowieka – stwierdziła na antenie TVP INFO Joanna Senyszyn, poseł SLD. Jednocześnie wyraziła nadzieję, że w nieokreślonej przyszłości rozpocznie się dyskusja nad jej legalizacją w Polsce.

– Skoro człowiek ma prawo do życia, to również powinien mieć prawo do śmierci – stwierdziła lewicowa polityk. – W Polsce eutanazja jest raczej źle rozumiana i jest raczej utożsamiana z morderstwem, a tak naprawdę to jest rodzaj samobójstwa wspomaganego. To jest śmierć na życzenie. Ta prawnie dopuszczalna eutanazja, która jest w Belgii, Holandii, Luksemburgu i ma być na wiosnę w Hiszpanii, być może w Niemczech, dotyczy tylko osób bardzo ciężko i nieuleczalnie chorych – powiedziała.

Eutanazja prawem człowieka?

– Brak prawa, które umożliwia eutanazję to jeden z elementów państwa wyznaniowego. Kościół katolicki nazywa eutanazję cywilizacją śmierci, a to tak naprawdę cywilizacja życia – oceniła. – Skoro człowiek ma prawo do życia, to powinien móc je skończyć w momencie, kiedy przestanie spełniać jego oczekiwania i nie ma perspektyw na poprawę – stwierdziła.

Zobacz także: Hiszpanie organizują post i modlitwę przeciw ustawie o eutanazji

Czy to znaczy, że wkrótce Lewica złoży projekt ustawy zakładający legalizację eutanazji? – Na wszystko na pewno przyjdzie czas. To trzeba robić bardzo spokojnie. Trzeba przeprowadzić narodową debatę na ten temat. To nie może być na „łapu capu”. Trzeba po prostu rozmawiać o różnych poważnych problemach. Kiedyś uważano, że również samobójstwo jest niedopuszczalne, a przecież nikt samobójców, którym oczywiście się nie udało, nie karze – powiedziała Senyszyn.

Warto przypomnieć, że w świetle polskiego Kodeksu karnego każdy, “kto zabija człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia dla niego,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5″. Z kolei “kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

tvp.info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY