Ukraina: W 2021 państwowe obchody rocznicy urodzin ludobójcy

Dodano   0  
  Loading
zerwanie stosunków

Ukraiński parlament zdecydował, że w 2021 roku odbędą się państwowe obchody 110. rocznicy urodzin ludobójcy Dmytra Romana Klaczkiwskiego z UPA i jego zastępcy podczas rzezi wołyńskiej – Rostysława Wołoszyna. To nie jedyni ukraińscy zbrodniarze, których uczczenie zaplanowano na przyszły rok.

4 listopada 2021 roku przypada rocznica urodzin Dmytra Romana Klaczkiwskiego. Wedle uchwały ukraińskiego parlamentu był on „wojskowym i politycznym działaczem, organizatorem i pierwszym dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii, kierownikiem Ukraińskiej Powstańczej Armii na Wołyniu i uczestnikiem walk o niepodległość Ukrainy w XX wieku”. Oprócz tego był też ludobójcą. Warto przypomnieć m.in., że w czerwcu 1943 r. Dmytro Klaczkiwski, będący wówczas członkiem Centralnego Prowidu (kierownictwa) OUN i komendantem UPA na Wołyniu, przekazał ustnie dyrektywę „o powszechnej fizycznej likwidacji całej ludności polskiej”.

Zobacz także: Papież Franciszek: Nie mogę milczeć o ponad 30-40 mln ofiarach aborcji

W 2021 roku przypada też 110. rocznica urodzin innego ludobójcy. Chodzi o Rostysława Wołoszyna, zastępcę Klaczkiwskiego podczas ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego. Parlament Ukrainy zdecydował także o uczczeniu w przyszłym roku setnej rocznicy urodzin ludobójcy Wołodymyra Szczygielskiego, dowódcy oddziałów UPA odpowiedzialnego m.in. za zbrodnię na Polakach w Baligrodzie na Podkarpaciu. Polska w nieco inny sposób uczciła zasługi Szczygielskiego, mianowicie w 1949 roku wykonano wobec niego karę śmierci.

Ukraina w 2021 roku uczci również 130. rocznicę urodzin Jewhena Konowalca, przywódcy UWO i OUN, które przed II wojną światową prowadziły działalność sabotażowo-terrorystyczną na terenie Polski. Działalność terrorystyczna Ukraińców była finansowana przez Niemcy, a Konowalec utrzymywał stały kontakt z kolejnymi szefami niemieckiego wywiadu wojskowego. W 2011 roku Rada Miasta Borysławia nadała mu, a także Stepanowi Banderze i Romanowi Szuchewyczowi honorowe obywatelstwo miasta.

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 238 deputowanych, 17 było przeciw, a 40 wstrzymało się od głosu.

kresy.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY