REKLAMA

Podpisy pod obywatelską inicjatywą ustawy przez internet? Jest projekt

Instytut Spraw Obywatelskich proponuje, aby ułatwić składanie obywatelskich inicjatyw ustawodawczych. Projekt w tej sprawie przesłał do Kancelarii Prezydenta RP. Liczy na wsparcie głowy państwa w tej sprawie.

W latach 1999-2019 w Sejmie złożono 70 obywatelskich inicjatyw ustawodawczych. To niezwykle niska liczba, biorąc pod uwagę ogólną liczbę ponad 7 tys. projektów ustaw złożonych wtedy w Sejmie. Jeszcze mniej, bo tylko 11 razy obywatelskie inicjatywy zostały uchwalone.

W związku z takimi danymi, aby ułatwić składanie projektów obywatelskich, swoje propozycje przygotował Instytut Spraw Obywatelskich. – Obecnie politycy nie traktują projektów obywatelskich poważnie. Ich liczba na tle przedłożeń poselskich i rządowych jest marginalna. Politycy zakładają, że kształtowanie prawa należy tylko do nich – mówi Maria Jaraszek z Instytutu Spraw Obywatelskich. – Bardzo często trafiają do sejmowej zamrażarki. Sejm przeprowadza pierwsze czytanie, w którym projektu nie odrzuca, ale do drugiego już nigdy nie dochodzi – zwraca uwagę.

Zobacz także: PILNE! Media Narodowe mogą przestać istnieć! Wesprzyj nas!

Wśród propozycji jest wydłużenie terminu zbierania podpisów z trzech do sześciu miesięcy. Miałaby zostać także wprowadzona możliwość zbiórki przez internet, m.in. przy wykorzystaniu podpisu elektronicznego i systemów identyfikacji w bankowości internetowej. Komitety inicjatywy ustawodawczej mogłyby również uzyskać bezpłatną pomoc prawną. Inną z propozycji Instytutu jest wprowadzenie sztywnych terminów drugiego i trzeciego czytania projektu obywatelskiego. Obecnie taki termin obowiązuje jedynie wobec pierwszego czytania.

Prezydent złoży projekt?

Instytut Spraw Obywatelskich od kilku lat uczestniczy w rozmowach z Kancelarią Prezydenta RP. W związku z tym liczy, że Andrzej Duda skieruje przygotowany projekt do Sejmu. Stosowne dokumenty zostały już przekazane do jego Kancelarii. Obecnie projekt jest analizowany przez prezydenckich współpacowników.

rp.pl

REKLAMA

Komentarze