REKLAMA

Naukowcy donoszą: „Mars może posiadać mniej wody”

Jak donoszą naukowcy na Marsie może być mniej wody niż dotąd przypuszczano. Nowe ustalenia mogą mieć wpływ na poszukiwanie ewentualnej formy życia oraz przede wszystkim na przyszłe załogowe misje na Czerwoną Planetę.

Według nowych analiz zdjęć Marsa przypuszcza się, że na tej czwartej planecie od Słońca może znajdować się mniej miejsc z wodą solankową niż dotychczas sądzono. Aktualna mapa powstała na bazie tempa parowania solanki oraz po przeanalizowaniu danych na temat marsjańskiej pogody.

Zobacz także: [WIDEO] Ataki na „polskie” sklepy porachunkami migrantów? Kolejny wybuch

Amerykańscy naukowcy uwzględniają solanki – roztwór wody i różnych soli, jako dobry materiał do analizy dzięki swoim właściwościom fizycznym. Bowiem ich parowanie odbywa się w wyższych temperaturach, a zamarzanie w wyższych aniżeli cząsteczki zwykłej wody.

„Chodziło o spojrzenie na wszystkie te właściwości jednocześnie, zamiast pojedynczo. Potem stworzyliśmy mapę uwzględniającą wszystkie te procesy naraz” – wyjaśnił prof. Vincent Chevrier z Arkansas Center for Space and Planetary Sciences.

Naukowcy o solankach na Marsie

Zdaniem profesora Chevriera uzyskanie pełniejszych analiz terenów Czerwonej Planety jest zawsze trudnym zadaniem – „Najważniejszy wniosek jest taki, że jeśli nie uwzględni się wszystkich procesów jednocześnie, zawsze przeceni się stabilność solanek. Takie są realia tej sytuacji ” – powiedział.

Zdaniem ekspertów najlepszym miejscem do powstawania solanek istnieją w zakresie od średnich do wysokich szerokości geograficznych Marsa oraz w jego głębokich kraterach. Nie wyklucza się ich obecności na równiku. Tutaj istnieje możliwość ich występowania płytko pod powierzchnią. Solanki mogą przetrwać do 12 godzin, tylko w najbardziej sprzyjających warunkach.

Vincent Chevrier podkreślił, że nie ma w całym Układzie Słonecznym lepszych warunków to tak długiego okresu przetrwania solanek. Sama woda będzie bardzo potrzebna do przetrwania przyszłych załogowych misji na Marsa.

rmf24

REKLAMA

Komentarze