UE zmniejszy o ponad połowę emisję gazów cieplarnianych do 2030 roku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Przewodniczący Rady Europejskiej potwierdził porozumienie wszystkich liderów krajów UE w sprawie neutralności klimatycznej. Do 2030 roku państwa członkowskie mają ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 55 procent. Jest to jeden z wielu punktów Europejskiego Zielonego Ładu, który realizują wszystkie państwa Unii.

Charles Michel oświadczył, że liderzy podczas całonocnych negocjacji ustalili kryteria drastycznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w ciągu najbliższej dekady – “Europa jest liderem walki ze zmianami klimatycznymi. Postanowiliśmy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku” – napisał na Twitterze.

Zobacz także: Związkowcy z Polska Press krytykują co z ich mediami zrobił niemiecki właściciel

Na poprzednim spotkaniu w sprawie porozumienia ustalono, że do 2030 roku emisja zostanie obniżona o 40 procent. Odnośnikiem do ustaleń przywódców Unii Europejskiej jest poziom emisji gazów cieplarnianych z 1990 roku.

UE wprowadza radykalne zmiany w energetyce

Europejscy przywódcy już w październiku zapowiadali, iż na następnych posiedzeniu będą omawiać procentowy wzrost redukcji emisji gazów cieplarnianych z 40 procent do 55 procent. Z kolei Parlament Europejski przegłosował uchwałę, w której domagano się nawet 60 procentowej redukcji.

Rezolucja PE jest mandatem do negocjacji ostatecznego kształtu prawa klimatycznego z Radą, czyli państwami UE.

Przedstawiona na początku tego roku przez KE propozycja prawa klimatycznego jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu, sztandarowego programu obecnej Komisji, który ma sprawić, że do 2050 roku Unia Europejska będzie neutralna klimatycznie.

“Czynimy wszystko, co w naszej mocy, aby dotrzymać obietnicy danej Europejczykom: do 2050 r. Europa ma stać się pierwszym kontynentem na świecie neutralnym dla klimatu” – mówiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

interia

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY