REKLAMA

Związkowcy z Polska Press krytykują co z ich mediami zrobił niemiecki właściciel

Komisja Międzyzakładowa Związków Zawodowych przy Polska Press wydała oświadczenie w związku z przejęciem spółki przez państwowy koncern Orlen. Krytykują działania poprzedniego właściciela. Nie zgadzają się też na pisanie o „końcu mediów lokalnych w Polsce”.

Jak już informowaliśmy, niemiecki koncern Verlagsgruppe Passau sprzedał Polska Press Grupę polskiemu państwowemu Orlenowi. Transakcja spotkała się z wieloma komentarzami. Odnieść do niej postanowili się także związkowcy działający w tej spółce.

Polska Press coraz mniej lokalna

Stanowisko Komisji Międzyzakładowej krytycznie opisuje lata od przejęcia spółki przez niemiecki koncern. – Przyjęta strategia rozwoju wydawnictw skutkowała stopniową i trwałą utratą coraz większej części lokalnego charakteru tego segmentu prasy. Do 2008 roku, struktura wydawnictwa Polska Press zostawiała sporą niezależność oddziałom w miastach wojewódzkich. Od tamtego momentu ich działalność została ściśle powiązana ze strategią centrali w Warszawie. Spowodowało to duże zmiany w lokalnych gazetach. To wówczas rozpoczął się proces systematycznego zmniejszania treści lokalnych na rzecz publikacji centralnych. Wielu czytelników od tamtego czasu odsunęło się od lokalnych tytułów z bogatą tradycją czytelniczą – można przeczytać w oświadczeniu.

Zdaniem związkowców wyścig o liczbę odsłon ograniczył ilość klasycznych lokalnych materiałów dziennikarskich. – Komisja Międzyzwiązkowa w rozmowach z zarządem spółki wielokrotnie wyrażała wątpliwości, co do słuszności tej strategii rozwoju. Dzisiaj można już chyba uznać, że ten projekt okazały się zły, lokalne tytuły straciły bowiem dużą część swoich wiernych czytelników – napisano.

Komisja liczy na budowanie prestiżu

W wydanym stanowisku przedstawiono też oczekiwania wobec nowego właściciela. – Komisja liczy, że dbałość o wolność słowa, przestrzeganie prawa prasowego i etyki dziennikarskiej będą stosowane w zarządzaniu wydawnictwem i wraz z poszanowaniem wieloletniej historii poszczególnych tytułów będą stanowiły trwały element budowania prestiżu przejętych gazet, czasopism i portali – stwierdzono.

wirtualnemedia.pl

REKLAMA

Komentarze