REKLAMA

Facebook pozwany przez USA. Z powodu monopolistycznych praktyk

REKLAMA

Rząd federalny USA, 46 amerykańskich stanów, wyspa Guam oraz Dystrykt Kolumbii złożyły pozew przeciwko Facebookowi. Zarzucają internetowemu gigantowi działania antykonkurencyjne i wykorzystywanie dominacji rynkowej do gromadzenia danych konsumentów.

To nie pierwsze działania władz USA przeciwko postępowaniu internetowych gigantów. W listopadzie szefowie Facebooka i Twittera zostali przesłuchani przez senacką komisję ds. sądownictwa. Stało się to w związku z zarzutami o cenzurę.

Zobacz także: W amerykańskim uniwersytecie obowiązek szczepień… tylko dla białych

Tym razem zarzuty dotyczą praktyk monopolistycznych Facebooka. Pojawiają się spekulacje, że w związku z tym pozwem korporacja zostałaby zmuszona do sprzedaży Instagrama i Whatsappa. Amerykańska Federalna Komisja Handlu uważa, że Facebook poprzez przejmowanie rywali starał się eliminować ewentualną konkurencję. Podobnie ocenia to nowojorska prokurator generalna Letitia James. Podczas konferencji prasowej wyraziła opinię, że Facebook „wykorzystywał swoją siłę monopolisty, by zmiażdżyć mniejszych rywali i wyeliminować konkurencję, a wszystko to kosztem zwykłych użytkowników”. Podobne zdanie wyraził prokurator generalny Karoliny Północnej Josh Stein. – Mamy nadzieję, że uda nam się zrestrukturyzować rynek mediów społecznościowych w Stanach Zjednoczonych, gdzie teraz jest jeden gracz – powiedział.

USA rozbiją monopol?

Problemy Facebooka trwają już od jakiegoś czasu. W zeszłym roku amerykańska Federalna Komisja Handlu nałożyła na portal rekordową karę w wysokości 5 mld dolarów za naruszenia prywatności. Wiele wskazuje na to, że na problemy internetowego giganta nie będzie miało wpływu to, jakie będą ostateczne wyniki wyborów w USA. Krytyczny stosunek prezydenta Trumpa do głównych portali społecznościowych jest powszechnie znany. Natomiast jego kontrkandydat Joe Biden określił ostatnio dominację Facebooka jako „prawdziwy problem”.

Ilość użytkowników Facebooka sięgnęła 2,7 mld. Spółka warta jest prawie 800 mld dolarów, a jej szef Mark Zuckerberg jest 5. najbogatszą osobą na świecie.

wirtualnemedia.pl

REKLAMA

Komentarze