Zapowiedź Funduszu Inwestycji Lokalnych na rozbudowę infrastruktury

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Minister infrastruktury

Minister infrastruktury ma złe wieści dla kierowców / fot. Wikimedia Commons

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dzisiaj Fundusz Inwestycji Lokalnych. Zapowiedź dotyczy wsparcia finansowego dla powiatów i gmin o niskim wskaźniku inwestycyjnym. Rząd przeznaczy 12 miliardów na rozbudowę m.in. nowych dróg, mostów, szpitali czy też na lokalną edukację.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Prezesa Rady Ministrów został przedstawiony Fundusz Inwestycji Lokalnych, który ma zasilić budżety słabo rozwijających się gmin i powiatów. Rząd przeznaczy na bezzwrotne wsparcie lokalnych inwestycji 12 miliardów złotych.

Zobacz także: Orlen odkupuje Polska Press Grupę! Trwa repolonizacja mediów?

“Musimy walczyć o każde miejsce pracy. Dlatego tę walkę z kryzysem, walkę z Covid-19 toczymy wspólnie. Toczy ją rząd, samorządy, przedsiębiorstwa i obywatele. Wsparliśmy już firmy w ratowaniu miejsc pracy, a dzisiaj przedstawiamy rządowy program inwestycji lokalnych. W ramach tego Fundusz Inwestycji Lokalnych w kilka miesięcy zaangażowaliśmy i jeszcze w najbliższym czasie będziemy angażować łącznie ponad 12 mld zł” – powiedział Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP/status/1336289050421030914

Zapowiedź budowy infrastruktury drogowej

Premier wskazał na pierwsze projekty, które uzyskają w najbliższym czasie rządowe wsparcie finansowe – “To na przykład 10 mln zł na nowoczesny blok operacyjny w szpitalu w Opocznie, to 7 mln zł na budowę przedszkola w Lesznie, to 4 mln zł na przebudowę oczyszczalni ścieków w gminie Niemcza, to 15 mln zł na rozbudowę szpitali pomorskich, to także 24 mln zł na rozbiórkę i budowę nowych wiaduktów drogowych w Koszalinie i 3 mln zł na budynek zespołu szkół w Namysłowie albo 10 mln zł na centrum przesiadkowe w Nysie” – przedstawił.

“Skończyliśmy też z tą logiką Polski A, B, C. Polska ma się rozwijać równomiernie, dlatego to zwłaszcza w powiatach, gminach, które mniej środków potrafią pozyskać, mniej środków zarabiają, rząd przeznacza największe środki, największe fundusze na realizację projektów, głównie różnego rodzaju projektów infrastrukturalnych, które pomogą z jednej strony w produktywności gospodarki polskiej” – podkreślił.

Zapowiedź dotyczy głównie rozbudowy nowej infrastruktury naziemnej w najbiedniejszych regionach – “Nowe drogi, nowe mosty, czy nowe wiadukty, obwodnice, zjazdy z autostrad, z dróg ekspresowych – to wszystko ma spowodować, że Polska będzie jeszcze bardziej przyjaznym miejscem dla przedsiębiorców; przez to będą tworzone nowe miejsca pracy, dzięki temu pracownicy będą mogli więcej zarabiać” – zaznaczając, że stworzy to sytuację do skoku gospodarczego w drugim kwartale 2021 roku.

forsal

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY