Większość firm ominęła kryzys. Przedsiębiorcy nie chcą zwolnień

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. TT/@GrupaAWBUD

W badaniu Instytutu Badawczego Randstad i Gfk Polonia wynika, iż większość przedsiębiorców nie przeprowadziło w ostatnim czasie znaczących zwolnień. Blisko 70 procent przedsiębiorców nie zamierza zwalniać pracowników z powodu kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa.

Zgodnie z uzyskanymi wynikami sondy z Instytutu Badawczego Randstad i Gfk Polonia, nie spełniają się przewidywania ekspertów od ekonomii. Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa nie uderzył dość mocno, aby spowodować faktyczną katastrofę gospodarczą.

Zobacz także: Prezydent Olsztyna zwolnił dyrektora szpitala, bo nie dokonał aborcji

Większość firm tj. 70% ankietowanych przedsiębiorców nie zamierza przeprowadzać znaczących zmian kadrowych, zatrzymując je na stałym poziomie. Tylko 8% zamierza przeprowadzić zwolnienia. Co więcej, aż 17% pragnie przeprowadzić uzupełnienia kadrowe.

Od ostatniego badania sprzed pół roku wzrósł odsetek firm, które nie będą wprowadzać żadnych zmian w poziomie zatrudnienia – wzrost o 5 punktów procentowych., a także tych, które będą tworzyć nowe miejsca pracy – wzrost o 3 punkty procentowe.

Zamiast zwolnień, pracodawcy oferują podwyżki

Choć większość pracodawców nie zamierza przeprowadzać masowych zwolnień i obniżek wynagrodzeń, to równocześnie część z nich planuje przeprowadzić podwyżki wypłat. 16% ankietowanych przedsiębiorstw zamierza w najbliższym czasie zaoferować swoim pracownikom nowe i korzystniejsze oferty pracy.

“W porównaniu do wyników z połowy roku widać dwukrotny wzrost liczby pracodawców, którzy planują podwyżki, ale i tak daleko tym zapowiedziom do planów z końca 2019 roku, gdy niemal co druga firma planowała wzrost wynagrodzeń. Znacząco zmniejszył się natomiast odsetek pracodawców, którzy będą ciąć pensje i zbliża się do poziomu, który znamy z poprzednich lat” – czytamy w raporcie.

Czynnikiem odpowiedzialnym za takie zjawisko jest rządowa podwyżka płacy minimalnej, która wejdzie wraz z nowym rokiem. Najpowszechniej płacę minimalną dostają pracownicy firm z branży transportowej i magazynowej; najrzadziej sektora obsługi nieruchomości i firm.

Z badania wynika, że firmy z sektora usługowego najgorzej oceniają swoją kondycję finansową. 11 proc. z nich uznaje swoją sytuację za złą lub bardzo złą, a jedynie 42 za dobrą lub bardzo dobrą. Najlepiej swoją kondycję widzą firmy zajmujące się obsługą nieruchomości i przedsiębiorstw.

Badanie zrealizowano od 6 października do 8 listopada metodą CATI na reprezentatywnej ze względu na region i wielkość firmy próbie 1000 przedsiębiorstw.

forsal

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY