REKLAMA

Abp Gądecki: Surowe obostrzenia w kościołach redukują Święta do zakupów

REKLAMA

Podtrzymując surowe obostrzenia w kościołach, redukujemy cały okres świąteczny do kwestii dokonywania zakupów, dla robienia których rezygnuje się nawet z wolnej niedzieli – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki w liście skierowanym do premiera Morawieckiego. Hierarcha apeluje o poluzowanie obostrzeń wobec kościołów.

W okresie coraz większego sekularyzmu wolność religijna jest ważnym i wartym ochrony prawem, gdyż jej przestrzeganie służy zarówno jednostce jak i dobru społeczeństwa. Dzisiejszy rząd – ograniczając możliwość sprawowania aktów kultu publicznego – ustanawia niebezpieczny precedens, który może skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości, może zostać wykorzystany przez rządy wrogo nastawione do religii i Kościoła – podkreślił biskup.

Religia odgrywa znaczącą rolę w zachowaniu zdrowia duchowego i mentalnego, które w czasie pandemii jest poważnie zagrożone. Mam nadzieję, że odpowiedzialny udział w liturgii większej liczby wiernych, przyczyni się do wzmocnienia kondycji duchowej Polaków, tak potrzebnej dla intensywnej pracy na rzecz umacniania naszej ziemskiej ojczyzny – stwierdził.

Zobacz także: Hoga: 1 grudnia dokończono niszczenie samodzielności polskiej armii

Episkopat Polski apeluje, „aby od Wigilii Uroczystości Bożego Narodzenia, obowiązujący dotąd limit wiernych (1 osoba na 15 m2) został zmniejszony do 1 osoby na 7 m2”. Podobne apele ze strony polskiego kościoła były formułowane już wcześniej. – Ufam, że kolejny już mój list do Pana Premiera spotka się tym razem ze zrozumieniem i pozytywną odpowiedzią – napisał abp Gądecki. – Kościół nie zrezygnował ze swoich praw, w tym z prawa do wolności religijnej, gwarantowanej przez art. 53 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – podkreślił.

Abp Gądecki: Boże Narodzenie to stawanie w rzeczywistej obecności Chrystusa

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił znaczenie Świąt Bożego Narodzenia. – Dla milionów ludzi na całym świecie, a przede wszystkim dla nas chrześcijan jest to czas szczególny. Wspomnienie narodzin Jezusa w Betlejem, to nie tylko pamiątka minionych wydarzeń, ale to – zwłaszcza w Eucharystii – stawanie w rzeczywistej obecności Chrystusa, który przynosi nam prawdziwą nadzieję i siłę do pokonywania trudów codzienności – stwierdził.

pch24.pl

REKLAMA

Komentarze