Puda forsuje ustawę anty-rolniczą! Branża futerkowa ciągle zagrożona

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. TT/@FundacjaIMRE

Minister Rolnictwa Grzegorz Puda w wywiadzie dla Polskiego Radia wyraźnie podkreślił chęć kontynuacji prac nad ustawą o tzw. ochronie zwierząt. Zamierza on również przekształcić zamrożony projekt o “Piątce dla zwierząt” w ustawę rządową. Taki zabieg miałby na celu przeprowadzenie konsultacji społecznych nad jej ostatecznym kształtem.

Gość Polskiego Radia przypomniał jak przebiegał proces przyjęcia szkodliwej dla środowiska rolniczego i hodowlanego ustawy o tak zwanej ochronie zwierząt. Minister Rolnictwa szczycił się szerokim poparciem parlamentarnym dla projektu forsowanego przez niego – wówczas jeszcze jako szeregowy poseł PiS – oraz Jarosława Kaczyńskiego.

“Jeśli chodzi o dalsze plany to zobaczymy. Wszyscy wiedzą, że projekt był projektem poselskim, a poseł wnioskodawca, czyli Grzegorz Puda został ministrem rolnictwa, w związku z tym musimy się zastanowić nad jego innym procedowaniem. Może lepiej będzie, aby był ustalany w ramach prac rządowych” – informuje Grzegorz Puda.

Zobacz także: Mieszkowski: Nowa instytucja będzie rozstrzygała kto jest artystą, a kto nie

Bardzo prawdopodobnym scenariuszem wydaje się być rozpoczęcie prac nad rządowym projektem, który kontynuowałby dziedzictwo poselskiej ustawy. Taki zabieg ze strony polskich władz miałby umożliwić konsultacje społeczne nad kształtem projektu – “Jeżeli będzie taka decyzja kierownictwa, w tym kierunku będziemy mogli zmierzać” – zapowiedział.

Przyjęta oraz czekająca na dalszą realizację ustawa to tzw. Piątka dla zwierząt, która zakładała zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz mocno ograniczała produkcję mięsa z uboju rytualnego. Warto zaznaczyć, że w obu branżach polscy hodowcy w ostatnich latach zaliczali wzrastające zyski z eksportu. Z powodu przedstawienia projektu ustawy rolnicy postanowili zorganizować protesty w całej Polsce.

W senacie przyjęto różne poprawki do ustawy, lecz te nie zostały poddane pod obrady Sejmu. Tym samym został przerwany proces legislacyjny. Przedstawiciele rządu zapewniają jednak o kontynuacji swoich zamierzeniem w postaci innego projektu.

agropolska.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY