REKLAMA

Szwajcaria: Szczepionki na koronawirusa niedopuszczone do użytku

REKLAMA

Szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia Publicznego zdecydował się nie dopuścić do obrotu szczepionek na koronawirusa od koncernów Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna. Zdaniem instytucji nie ma danych wystarczająco potwierdzających bezpieczeństwo, skuteczność i jakość.

Na razie tylko w Wielkiej Brytanii dopuszczono szczepionkę na koronawirusa. W tym wypadku chodzi o tą od firmy Pfizer BioNTech. 29 grudnia o swojej decyzji ma poinformować Europejska Agencja Leków (EMA). Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w Polsce szczepienia zaczną się niedługo po wydaniu pozytywnej decyzji przez europejski urząd.

Tymczasem brytyjski „The Daily Telegraph” zwraca uwagę, że rządy poszczególnych państw są pod ogromną presją, aby jak najszybciej dopuścić szczepionki do użycia. W tej sytuacji standardowy czas 10 lat, jaki przeznaczano na przygotowanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki skrócono do 10 miesięcy.

Pod presją nie ugięła się Szwajcaria. – Brakuje nam danych na temat skuteczności badań klinicznych i ważnych podgrup, które uczestniczyły w tych dużych badaniach – powiedział Claus Bolte, szef działu autoryzacji Swissmedic, na konferencji prasowej zorganizowanej przez Federalny Urząd Zdrowia Publicznego. – Akceptacja tak szybko opracowanych szczepionek wymaga dużego zaufania do producentów i organów zatwierdzających. Dlatego ważne jest, aby bardzo dokładnie zbadać skutki dla różnych grup ludzi – podkreślił.

Zobacz także: Rząd wprowadzi segregację Polaków? Brak maseczek dla zaszczepionych

Według informacji Szwajcarskiego Radia i Telewizji „SRF” Claus Bolte, jest naciskany przez lobbystów, którzy domagają się, aby Szwajcaria jak najszybciej zatwierdziła szczepionki. Jednak jak podkreślił Bolte, w Szwajcarii nie ma możliwości prawnych wprowadzania nieprzebadanych produktów koncernów farmaceutycznych do obrotu. Jak z kolei powiedział przewodniczący Federalnej Komisji ds. Szczepień, Christoph Berger szczepienia nie wyeliminują zarażeń na koronawirusa „w przeciwieństwie do różyczki, odry czy polio”. Natomiast Christian Burri ze Swiss Tropical Public Health Institute w Bazylei twierdzi, że „przez kilka miesięcy lub nawet dziesięć lat możemy nie zobaczyć, kto miał rację” w kwestii skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek na koronawirusa.

Pięć pytań odnośnie szczepionek na koronawirusa

Wątpliwości pojawiają się też w innych krajach. W związku z informacjami, że nie wiadomo, jaki będzie wpływ szczepionek na płodność, dziennikarka Life Site News Claire Chretien postawiła pięć ważnych pytań w tej sprawie.

  1. „Co się stanie, gdy kobieta otrzyma szczepionkę i zajdzie w ciążę w ciągu dwóch miesięcy od jej otrzymania? Czy będzie zmuszona do aborcji? Jaki wpływ miałaby taka szczepionka na dziecko?
  2. Czy kobiety w wieku rozrodczym będą zmuszane do stosowania antykoncepcji lub rezygnacji z ciąży w celu otrzymania szczepionki, która jest reklamowana jako najważniejszy klucz do 'powrotu do normalności'? W jakim świecie byłoby słuszne lub sprawiedliwe powiedzieć kobietom, że nie mogą zajść w ciążę, aby mogły otrzymać opcjonalną interwencję medyczną – która nie jest pozbawiona skutków ubocznych i zagrożeń – w przypadku choroby, na którą zapada ogromna większość ludzi?
  3. Czy nowe matki będą zmuszane do rezygnacji z karmienia piersią, aby mogły zostać zaszczepione?
  4. Czy biskupi katoliccy powiedzą kobietom, że powinny zrezygnować z ciąży, aby mogły zostać zaszczepione? Katoliccy biskupi Kalifornii twierdzą, że są zaangażowani 'w promowanie i zachęcanie do szczepień przeciwko COVID-19 w społecznościach, którym służą'. Jeśli powiedzą kobietom, aby zrezygnowały z rodzenia dzieci, przynajmniej tymczasowo, aby mogły otrzymać zastrzyk, to jak można to pogodzić z nauczaniem Kościoła, że dzieci są głównym celem małżeństwa, a antykoncepcja jest zła?
  5. Zgodnie z wytycznymi rządu Wlk. Brytanii, które prawdopodobnie będą podobne do wytycznych dotyczących szczepionek firmy Pfizer w innych krajach, kobiety w ciąży nie powinny otrzymywać szczepionki. Czy niezaszczepione kobiety w ciąży będą z tego powodu dyskryminowane i pozbawione dostępu do linii lotniczych i innych miejsc?”.

wp.pl, pantarhei24.com, fronda.pl, dorzeczy.pl, nczas.com

REKLAMA

Komentarze