System skanowania twarzy. Pojawiły się oferty śledzenia konkretnych osób

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W moskiewskim metrze wprowadzono system skanowania twarzy. Wicemer Moskwy ds. transportu, Maksim Liksutow zaznaczył, że oprogramowanie może rozpoznawać twarze nawet zakryte maseczkami. Wykorzystali to już przestępcy, oferując w tzw. Darknecie sprzedaż historii przemieszczania się danego podróżnego.

Technologia oficjalnie ma służyć do uproszczenia płatności za bilety. Dzięki niej już wkrótce w moskiewskim metrze będzie można je kupić poprzez zeskanowanie twarzy. Jednak, żeby wszystko przebiegło poprawnie, podróżny będzie musiał mieć przy sobie także kartę płatniczą z danymi biometrycznymi. Oprogramowanie korzysta z systemu „Face ID”, znanego użytkownikom iPhone’ów. Zdaniem wicemera Moskwy technologia jest tak dobra, że może rozpoznać nawet twarze zakryte maseczką.

Póki co system jest w fazie testów. Na obecnym etapie korzystają z niego pracownicy metra i banków. Mimo wstępnej fazy wdrażania tej technologii, zdobyła ona już zainteresowanie świata przestępczego. W tzw. Darknecie pojawiły się oferty śledzenia konkretnych osób. O sprzedaż danych wrażliwych na czarnym rynku zostali podejrzani dwaj moskiewscy policjanci. Wszczęto już przeciwko nim postępowanie karne.

Zobacz także: Soros proponuje UE wieczyste obligacje. Co na to Unia?

System skanowania twarzy jest częścią systemu Smart City Moskwa. Dzięki niemu władze mogą monitorować ruch osób przebywających na terenie miasta. Na jego rozwój są przeznaczane ogromne środki finansowe. Docelowo system rozpoznawania twarzy ma zostać wdrożony w 10. największych miastach Rosji oraz we wszystkich szkołach.

nczas.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY