Abp Gądecki: Prawo do życia ma pierwszeństwo przed prawem wyboru

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Abp Stanisław Gądecki.

/ fot. youtube.com

Prawo do życia jest podstawowym prawem człowieka, zawsze przysługuje mu pierwszeństwo przed prawem wyboru, gdyż żaden człowiek nie może autorytatywnie dopuszczać możliwości zabijania drugiego – napisał ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w oświadczeniu “w kontekście rezolucji Parlamentu Europejskiego ws. aborcji w Polsce”.

Szerzej o samej rezolucji pisaliśmy pod koniec listopada. W tym tygodniu odpowiedział na nią przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Jak wskazał abp Gądecki, przywoływana wielokrotnie w rezolucji Karta Praw Podstawowych UE, w rzeczywistości zakłada ochronę prawa do życia i godności człowieka i odcina się od praktyk eugenicznych. Duchowny przypomniał też słowa św. Jana Pawła II i papieża Franciszka w obronie życia. Przewodniczący KEP zauważył, że “w ostatnich dniach papież Franciszek kilkukrotnie podejmował temat ochrony życia”.

Zdaniem abp Gądeckiego “Unia mogłaby wiele zrobić w zakresie zwiększenia ochrony prawa do życia każdego poczętego dziecka np. poprzez promocję dobrych praktyk”. – Jednak, aby takie działania na rzecz promocji prawa do życia i zakazu praktyk eugenicznych mogły być skuteczne, konieczne jest właściwe ustawienie kilku kwestii – podkreślił.

Abp Gądecki: Nie ma “prawa do aborcji”

W ocenie przewodniczącego KEP “tytuł rezolucji jest mylący, gdyż w świetle nie tylko etyki, ale również prawa międzynarodowego nie istnieje coś takiego, jak prawo do aborcji”. – W żadnym demokratycznym porządku prawnym nie może być bowiem prawa do zabijania niewinnego człowieka – napisał.

Duchowny podkreślił również, że “w dyskusji o aborcji nie są najważniejsze prawa przeciwników ani prawa zwolenników aborcji, ale prawo dzieci i to prawo podstawowe, bo prawo do życia, które – niezależnie od okoliczności – powinno być gwarantowane każdemu dziecku i prawnie chronione”. – Prawo do życia jest podstawowym prawem człowieka, zawsze przysługuje mu pierwszeństwo przed prawem wyboru, gdyż żaden człowiek nie może autorytatywnie dopuszczać możliwości zabijania drugiego. Mówienie o tzw. kompromisie prawnym w sprawie ochrony życia jest fałszowaniem rzeczywistości, ponieważ pomija się w nim najważniejszą, trzecią stronę sporu, czyli dzieci nienarodzone oraz ich niezbywalne prawo do życia. Jakikolwiek kompromis w tej sprawie jest równoznaczny z odebraniem niektórym dzieciom podstawowego prawa do życia i wymierzaniem w brutalny sposób kary śmierci, czego – przypomnijmy – zabrania także Karta Praw Podstawowych. Dlatego nie może być w tym względzie mowy o żadnym kompromisie – podkreśla.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY