Rząd szybko zmienia przepis o maseczkach w miejscu pracy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Człowiek w maseczce

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Wczoraj rząd premiera Mateusza Morawieckiego wprowadził poprawkę do ustawy covidowej zmieniającej przepis o obowiązku noszenia maseczki. Teraz decyzję o ich stosowaniu w miejscu pracy przez pracowników decyduje właściciel przedsiębiorstwa. Wcześniej prawo zobowiązywało do ich ciągłego noszenia, również w trakcie wykonywania czynności fizycznych.

Obowiązująca do wczoraj ustawa covidowa zawierała sprzeczne ze sobą przepisy o zakrywania ust w miejscu pracy. Bowiem pracowników jeszcze wczoraj obowiązywały przepisy o bezustannym noszeniu maseczek w trakcie wykonywania czynności służbowych.

Zobacz także: Zamek w Stobnicy powstaje bez większych przeszkód administracyjnych

Jeden z widocznych przypadków błędnej decyzji większości parlamentarnej unaocznił polityk Konfederacji, Sławomir Mentzen. Do biura jego kancelarii podatkowej wkroczyli policjanci. Spisali oni dane kierownika odpowiedzialnego za biuro. Po upewnieniu się, iż każdy nosi maseczkę opuścili miejsce interwencji.

“Jestem zbulwersowany tym, że policja, zamiast zajmować się tym, czym powinna, zajmuje się kontrolowaniem firm polityków opozycji. To dziwne, że dwa dni wcześniej krytykowałem te przepisy, a dziś mam wizytę policji. Na szczęście wydałem wczoraj instrukcję pracownikom, żeby każdy miał przy sobie coś na twarz na wypadek wizyty mundurowych” – powiedział Mentzen, nie obarczając winą za tą sytuację samych funkcjonariuszy.

Natomiast rząd Prawa i Sprawiedliwości wczoraj wieczorem umieścił stosowną poprawkę ulepszającą wprowadzone pospiesznie przepisy. Od dzisiaj w gestii pracodawcy jest decyzja o zakrywaniu ust, jeżeli w pomieszczeniu lub w hali produkcyjnej znajduję się więcej niż jedna osoba.

Te same przepisy dotyczą osób przebywających w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.

gazetaprawna.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY