Europoseł PiS mówi o planach Komisji Europejskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski był gościem Polskiego Radia 24. Zaznaczył między innymi, że Komisja Europejska rozpoczęła pracę nad prowizorium budżetowym.

Rozmowa dotyczyła przede wszystkim budżetu Unii Europejskiej, a w szczególności tego, dlaczego sytuacja w danej sprawie jest bardzo napięta.

Według Jacka Saryusza-Wolskiego sytuacją wokół budżetu unii wywołana jest uporem Europejskiej Partii Ludowej. Europoseł uważa, że chce ona wprowadzić niezgodne z traktatami rozwiązanie budżetowe.

– Dyplomaci w Brukseli stracili wszelką nadzieję na to, że będzie jakieś rozstrzygnięcie, a po cichu Komisja Europejska już pracuje nad prowizorium budżetowym – powiedział.

Warto przypomnieć, że między innymi Polska i Węgry zamierzają zawetować projekt długofalowego budżetu UE na lata 2021-2027. Tymczasem inne państwa członkowskie mają nadzieję, że przełom w negocjacjach nastąpi chociażby 10 i 11 grudnia.

Europoseł także zaznaczył, że rozumie obawy Portugalczyków względem wprowadzenia mechanizmu uzależniania budżetu UE z zasadą praworządności. Jego zdaniem mają oni na to różne przyczyny.

– Są dane mówiące o tym, że Portugalia nie chce tego łączenia, chce pieniędzy. Poza tym jest jeszcze druga, ukryta motywacja. Te kraje mogą mieć słuszną obawę, że takie karanie poprzez zabieranie pieniędzy może dotyczyć innych przewinień – zauważa Saryusz-Wolski.

W następnym roku Portugalia przejmie prezydencję w Unii Europejskiej. Oznacza to, że będzie ona odpowiedzialna negocjacje budżetowe, jeżeli Niemcy nie zdążą skończyć.

Negatywna postawa Portugalii w stosunku propozycji uzależnienia funduszy europejskich od przestrzegania praworządności była wiadoma wcześniej, kiedy to ją na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej skrytykował premier Portugarlii Antoni Costa.

Były polski minister potwierdził, że stanowisko Portugalii za zamkniętymi drzwiami Rady Europejskiej w sprawie mechanizmu praworządności było krytyczne. W niemieckich dokumentach Portugalia również opisywana jest jako bardzo krytyczna wobec propozycji, która skłoniła Węgry i Polskę do zawetowania unijnego budżetu – napisał wcześniej “Publico”.

Źródło: wp.pl, rmf24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY