Sejm zlikwidował kary za łamanie obostrzeń ws. COVID-19. Przypadkiem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sala plenarna Sejmu.

fot. Piotr VaGla Waglowski/commons.wikimedia.com/CC Public Domain / fot. Piotr VaGla Waglowski/commons.wikimedia.com/CC Public Domain

W sobotę w Dzienniku Ustaw ukazała się oczekująca od miesiąca (gdy została przyjęta przez Sejm) na publikację “ustawa covidowa”. Tego samego dnia weszła w życie też kolejna, poprawiająca jeden z błędów zawartych w tej pierwszej. Okazało się, że błędów jest jednak więcej.

W uchwalonej miesiąc temu ustawie znalazł się zapis przyznający 100-procentowe dodatki do podstawy wynagrodzenia wszystkim medykom walczącym z koronawirusem. Politycy większości rządowej uznali, że poparli taki przepis przez pomyłkę. Wobec tego premier Mateusz Morawiecki nakazał “bez żadnego trybu” na niepublikowanie ustawy do momentu przegłosowania następnej, wycofującą feralne brzmienie.

Sejm na poprawienie przepisów potrzebował miesiąca. Teraz jednak okazuje się, że to nie jedyny błąd. Mimo czterech tygodni na spokojną pracę nad nowymi przepisami posłowie go nie dostrzegli. Zrobił to teraz dr Wojciech Górowski, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego UJ. Jak poinformował, art. 15 pkt 7 nowelizacji zmienia ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2020 r. poz. 1845) poprzez nadanie nowego brzmienia art. 48a. Problem w tym, że w dotychczasowym brzmieniu, art. 48a dotyczył kar pieniężnych za niestosowanie się do ustanowionych w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanie epidemii nakazów, zakazów lub ograniczeń.

Zobacz także: Sumliński o obostrzeniach: Logiki w tym nie ma

Nowe brzmienie art. 48a jest następujące: „W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ratownik jednostki współpracującej z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne podległej Ministrowi Obrony Narodowej może pobierać materiał z górnych dróg oddechowych w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 po odbyciu w tej jednostce przeszkolenia obejmującego procedurę pobrania materiału i jego zabezpieczenia oraz bezpieczeństwa osób pobierających, potwierdzonego zaświadczeniem”.

Tym samym podstawy prawne kar pieniężnych za niestosowanie się do obostrzeń zniknęły… zupełnym przypadkiem.

gazetaprawna.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY