REKLAMA

Portugalskie wsparcie dla weta Polski i Węgier?

REKLAMA

Portugalskie media donoszą o wsparciu tamtejszego rządu dla weta Polski i Węgier w sprawie budżetu unijnego. Rząd socjalistycznego Antonia Costy również ma nie zgadzać się na powiązanie budżetu z tzw. praworządnością. Oficjalnie MSZ Portugalii nie przyznaje się do portugalskich doniesień medialnych opartych na wypowiedzi byłego ministra Witolda Waszczykowskiego.

W niedzielę dziennik „Publico” opierając się na wypowiedzi byłego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego donosi o poparciu socjalistycznego rządu Antonio Costy dla weta Polski i Węgier w sprawie budżetu unijnego.

Zobacz także: Bawaria: Lekarze nie chcą zabijać dzieci poprzez aborcję

Portugalskie media podają wypowiedź byłego polskiego ministra, który miał wyjawić poparcie rządu Costy – „Były polski minister potwierdził, że stanowisko Portugalii za zamkniętymi drzwiami Rady Europejskiej w sprawie mechanizmu praworządności było krytyczne. W niemieckich dokumentach Portugalia również opisywana jest jako bardzo krytyczna wobec propozycji, która skłoniła Węgry i Polskę do zawetowania unijnego budżetu” – informuje dziennik Publico.

https://twitter.com/RepublikaTV/status/1333089488239808512

Z kolei Radio Observador pisze o wizycie Antonio Costy na Węgrzech szukając dialogu u Premiera Victora Orbana. Ich zdaniem portugalski lider również nie chce powiązania tzw. praworządności z budżetem. Nie chciałby, aby ta sprawa opóźniała wypłacanie z funduszu odbudowy.

„Zdołamy przezwyciężyć weto”

Niedawno unijny komisarz ds. gospodarczych powiedział, że wkrótce Bruksela porozumie się z Warszawą oraz Budapesztem – „Moja opinia polityczna jest taka, że na koniec weto Polski i Węgier zdołamy przezwyciężyć” – ocenił Paolo Gentiloni.

Jego zdaniem między innymi Polska i Węgry dotknięte przez epidemię koronawirusa ugną się pod dyplomatycznym naciskiem – „To kraje dotknięte przez pandemię, które potrzebują tych środków i otrzymają sumy nie mniejsze niż Włochy, jeśli uwzględni się ich ludność. Bardzo trudno byłoby im to odrzucić” – stwierdził brukselski biurokrata.

„Weta zostaną przezwyciężone dzięki pewnym sposobom poprzez dyplomację” – podkreślił Gentiloni.

Polsat News

REKLAMA

Komentarze