PSL wyrzucił posłów Kukiz’15, bo nie byli wystarczająco prounijni. Przejdą do PiS?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Rada Naczelna PSL zdecydowała dziś o zerwaniu współpracy z Kukiz’15. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oznajmił, że dla jego partii “racją stanu jest silna obecność Polski w Unii Europejskiej”, a w tej sprawie wystąpiły zbyt duże różnice między koalicjantami.

Po decyzji “Ludowców” ich klub przyjmie nazwę Koalicja Polska PSL-UED-Konserwatyści. – Nie jest to przyjemna decyzja. Ja nie miałem zamiaru ani nigdzie wychodzić, ani do nikogo przechodzić – oświadczył Paweł Kukiz. Oprócz niego, w klubie PSL dotychczas było jeszcze pięcioro innych polityków związanych z Kukiz’15: Agnieszka Ścigaj, Paweł Szramka, Stanisław Tyszka, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk.

Zobacz także: Legutko: UE nęka Polskę w oparciu o kłamstwo

Po wyrzuceniu Kukiz’15, Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał, że zamierza nadal budować “Koalicję Polską” i zachęcił, aby dołączały do niej kolejne osoby. – Zapraszamy tych wszystkich, dla których, podobnie jak dla nas, racją stanu jest silna obecność Polski w Unii Europejskiej – powiedział prezes PSL.

Paweł Kukiz poinformował, że założy własne koło. Mimo tego pojawiają się spekulacje o dołączeniu jego środowiska do PiS. Skomentował to szef klubu PiS Ryszard Terlecki. – Mam nadzieję, że posłom Pawła Kukiza bliżej do PiS, ale to się jeszcze okaże. Jesteśmy gotowi na współpracę ze wszystkimi, którzy podzielają nasze poglądy i będą głosować jak my. Nie ma jednak decyzji o rozpoczęciu rozmów o ich ewentualnym przystąpieniu do PiS – powiedział.

Kukiz’15: Porozumienie nie dotyczyło kwestii UE

Po decyzji PSL politycy Kukiz’15 postanowili wydać oświadczenie. “Porozumienie programowe nie dotyczyło miejsca Polski w Unii Europejskiej. Nasza umowa nie dotyczyła wspólnego głosowania na posiedzeniach Sejmu w sprawach innych niż objęte porozumieniem programowym. Ugrupowania wchodzące w skład Koalicji Polskiej umówiły się na respektowanie swojej autonomii” – stwierdzili. Ocenili, że “niestety Polskie Stronnictwo Ludowe postanowiło wykorzystać głosowanie posłów Kukiz’15 w sprawie uchwały dotyczącej negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej jako pretekst do wyrzucenia Kukiz’15 z Koalicji Polskiej”. Kukiz’15 zarzuca również, że PSL “nie dotrzymało także innych zobowiązań koalicyjnych dotyczących rotacyjnego charakteru stanowiska wicemarszałka Sejmu oraz podziału subwencji”. “W efekcie Polskie Stronnictwo Ludowe uznało, że korzystniejsze jest dla niego wypchnięcie Kukiz’15 z Koalicji Polskiej, co oznacza rozpad tego projektu politycznego” – można przeczytać w oświadczeniu.

interia.pl, portalsamorzadowy.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY