REKLAMA

Kubań: Dziennikarze programują nasze umysły

REKLAMA

Dziennikarze odgrywają olbrzymią rolę w programowaniu naszych umysłów. To autorzy naszych przekonań. Przeciętny Polak spędza 4 godziny dziennie przed telewizorem, jest tym przekazem bombardowany – oceniał Jan Kubań, prezes fundacji PAFERE w rozmowie z red. Agnieszką Jarczyk z Mediów Narodowych.

Zdaniem gościa Mediów Narodowych dziennikarze są przez społeczeństwo „obdarzeni ogromnym kredytem zaufania”. Tymczasem przekaz medialny jest nafaszerowany kłamstwami czy manipulacjami.

Jan Kubań na antenie Mediów Narodowych wiele miejsca poświęcił opisowi swojego podejścia do mediów w czasie swych lat młodzieńczych, podczas PRL. Jego zdaniem współczesne media nie różnią się od tamtych tak, jak mogłoby się wydawać. – Dla mnie się nic nie zmieniło, oni kłamią – ocenił.

Zobacz także: Rząd rusza do walki z COVID-19… u norek

Prezes fundacji PAFERE mówił o technikach propagandy medialnej. -Pokazujemy czerwony kubek i mówimy, że jest on zielony. Możemy jednak kubka nie pokazać. Też możemy pokazać wiele komputerów, a nie pokazać brudu za paznokciami. Możemy tworzyć rzeczywistość stosując różnego rodzaju manipulacje, nie tylko kłamstwa – podkreślił.

Fundacja PAFERE opracowała kilka haseł związanych z propagandą internetową, państwową, medialną.

Kubań zwrócił uwagę, że „odbiorca oczekuje od dziennikarza poświęcania się dla wyższych celów, docierania do prawdy, bezkompromisowości”. -Mamy takie wzory jak Gareth Jones czy George Orwell. Gareth Jones tak zalazł za skórę NKWD, że w końcu go wzięli i zabili na terenie Chin. Orwell się wywinął – mówił gość Mediów Narodowych.

REKLAMA

Komentarze