REKLAMA

TVP stworzy kanał anglojęzyczny?

REKLAMA

Jak zapowiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin, w przyszłym roku ma ruszyć TVP World. Ma to być całodobowa stacja tv w języku angielskim.

– Będziemy opowiadać światu w języku najbardziej dzisiaj w świecie uniwersalnym, bardziej szczegółowo, co się dzieje w całym regionie, nie tylko w Polsce, ale w całym regionie, bo myślę, że jesteśmy lepszymi specjalistami od rozumienia tego, co się dzieje w regionie, również za naszą wschodnią granicą, od wielu innych narodów europejskich – powiedział Sellin w rozmowie z redaktor Beatą Lubecką w Radiu Zet.

Już w 2016 roku Telewizja Polska planowała uruchomić ogólnopolską stację po angielsku. Wówczas miała się nazywać Poland 24 i wystartować 11 listopada 2018 – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ostatecznie nic takiego się nie stało. W zamian za to 11 listopada 2018 wystartował portal i telewizja internetowa Poland IN.

Zobacz także: Jazda autem bez prawa jazdy? Od 5 grudnia nowe przepisy

Nie wypalił także projekt wspólnej stacji nadawców publicznych Grupy Wyszechradzkiej – V4 TV. Kanał miał nadawać całodobowo w języku angielskim i prezentować treści informacyjne, publicystyczne, kulturalne czy historyczne. W założeniu chodziło o promowanie dobrego wizerunku państw Grupy. W 2017 roku z projektu wycofali się nadawcy z Czech i Słowacji i ostatecznie nie ruszył.

Nie wiadomo, czy tym razem inicjatywa TVP zostanie zrealizowana. Natomiast 19 listopada wystartował TVP Dokument. Stacja jest dostępna w ofercie operatorów satelitarnych i kablowych, a także w naziemnych multipleksach testowych DVB-T2. Prezes TVP Jacek Kurski zapowiada również start m.in. TVP Kobieta.

Dotychczas Telewizja Polska zagranicą dystrybuowała jedynie stacje polskojęzyczne, adresowane do Polonii i Polaków zagranicą. Do od lat nadawanej TVP Polonia we wrześniu 2019 dołączyła stacja TVP Wilno. W 2020 roku rozpoczęto też emisję TVP INFO na terenie Stanów Zjednoczonych.

satkurier.pl, radiozet.pl

REKLAMA

Komentarze