Premier Słowacji: Ograniczymy prawa nieszczepionym

Dodano   0  
  Loading

/ Fot. Screen z CGTN / YouTube

Premier Słowacji Igor Matović zapowiedział kilka dni temu przesiewowe testy na koronawirusa w miejscach, gdzie wykryto go najwięcej. W gestii obywateli pozostawił zdroworozsądkowe podejście do Bożego Narodzenia i nie planuje zakazywać wyjazdów rodzinnych. Zapowiedział również bardzo niebezpieczne podejście do swobód obywatelskich. Po Chinach i Wielkiej Brytanii, słowacki rząd zamierza wprowadzić ograniczenie praw dla niezaszczepionych osób.

Kilka dni temu Premier Igor Matović poruszył kilka tematów związanych z epidemią koronawirusa na Słowacji oraz działalnością jego rządu w dobie kryzysu. Zapowiedział, że za dwa tygodnie u naszego południowego sąsiada rozpoczną się przesiewowe testy w miejscach najsilniej dotkniętych COVID-19. Mają one za zadanie wybadać odpowiednią liczbę osób w celu wyłapania zarażonych. Ponadto wprost zasugerował, że mogą one być obowiązkowe dla wszystkich.

Zobacz także: Szczepienie koniecznością dla dalszej egzystencji? Brytyjski rząd rozważa kody QR

“Termin pozyskania testów antygenowych przypada za dwatygodnie. Wówczas to przez najbliższe dwa tygodnie będziemy podróżować i badać miejsca, w których zmagamy się z problemem.To pozwoli w międzyczasie zlokalizować ogniska zapalne” – powiedział, zachwalając jednocześnie testowanie ludzi na wsi i miastach, badając tym sposobem 30 procent populacji. Zaznaczył, że pomimo wyłapania zaledwie 1 procenta zarażonych, to taki sposób przeprowadzania badań uważa za genialny.

Boże Narodzenie bez zakazu podróżowania

Premier Matović powiedział w niedzielnym wywiadzie dla słowackiej telewizji TV3, że jego gabinet nie rozpatruje na razie możliwości zakazu podróży w czasie świątecznym. Wierzy on bowiem w rozsądek Słowaków, którzy nie będą narażać się w tym okresie.

“Mamy nadzieję, że ludzie pozostaną w domach i odłożą podróże rodzinne. Ufam ludziom, że nie popadną w szaleństwo i zepsują dotychczasowej pracy” – ocenił Matović.

Jednakże, nie wykluczył całkowicie takowej możliwości w przypadku, gdyby jednak nastąpił wzrost zakażeń oraz poluzowanie się społeczeństwa z nieposłuszeństwa wobec rządowych restrykcji. Wówczas zostanie zastosowany wariant z z okresu świąt Wielkanocnych, gdzie zakazano podróżowania.

Premier: “Ograniczymy prawa obywatelskie nieposłusznym obywatelom”

Po rządzie brytyjskim oraz chińskim, słowacki lider zapowiedział również kontrowersyjne decyzje jakie podejmą po wprowadzeniu niesprawdzonej szczepionki na COVID-19. Pomimo, że Igor Matović obiecuje bram przymusu do szczepień to prawa osób nieposłusznych oraz niezdecydowanych mogą zostać ograniczone.

“Od początku wraz z ministrem zdrowia uzgodniliśmy, że szczepienia będą dobrowolne. Natomiast obawiam się tylko, że z tej opcji skorzysta najwyżej 30% społeczeństwa, a reszta nie będzie odczuwała takiej potrzeby. Przez to możemy mieć problem z epidemią przez kolejne 3, 4, a nawet pięć lat” – grzmiał słowacki przywódca.

“Mam nadzieję, że reszta Europy wyszuka odpowiedź na ten problem. Pojawiają się bowiem głosy w innych europejskich krajach, które nie będą wpuszczały na swój teren niezaszczepionych osób” – wyjawił.

Bardzo prawdopodobnie wydaję się, że słowacki rząd ograniczy ludziom prawa do podróżowania. Nie podano jeszcze do wiadomości innych ewentualnych ograniczeń swobód obywatelskich ludziom niezaszczepionym.

W bardzo ostry sposób wypowiedział się na temat protestów antyrządowych z 17. listopada, gdzie na słowackie ulice wyszły tysiące osób, aby domagać się wolności obywatelskiej oraz zniesienia beznadziejnych dla gospodarki obostrzeń.

“Tym ludziom naprawdę należy odebrać prawa obywatelskie za to, że w czasie epidemii narażają siebie oraz innych na zarażenie. W dobie koronawirusa ochrona zdrowia i życia jest najwyższym priorytetem” – zagroził swoim obywatelom premier Słowacji.

hlavnespravy.sk

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY