Powiatowe sanepidy nie będą powiadamiać o zakażeniach?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Taką informację otrzymali posłowie Michał Szczerba oraz Dariusz Joński. Według niej powiatowe sanepidy wkrótce przestaną podawać liczbę zakażeń na swoich stronach internetowych. Zamiast tego dane będą przekazywane Ministerstwu Zdrowia.

Szczerba wyraził swoje stanowisko:

Działania, które cenzurują powiatowe sanepidy, powodują, że dane podawane przez MZ nie będą mogły być weryfikowane – powiedział Szczerba. To rzecz niebywała, ponieważ od początku listopada następowało zaniżanie wyników zachorowań, podawanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Podkreśla, że te dane trzeba publikować. W innym przypadku posłowie będą gotowi interweniować.

Zaznaczył też, że MZ nie udzieliło odpowiedzi co do propozycji oddawania osocza przez ozdrowieńców, którą złożył wraz z posłem Jońskim.

“Powiatowe sanepidy mają przestać podawać na swoich stronach liczbę zakażonych. Jeśli się to potwierdzi, będzie to kolejne działanie, które podważy zaufanie do informacji resortu zdrowia i uniemożliwi społeczną kontrolę danych. Zgubili już 22 tys. zakażonych!” – czytamy na Twitterze posła.

Ministertwo Zdrowia natomiast poinformowało o uruchomieniu nowej strony, w której znajdą się dane dot. zakażeń.

„Pełna transparentność wszystkich danych zostaje zachowana. Źródłem danych jest system elektroniczny, do którego bezpośrednio raportują laboratoria” – pisze MZ na Twitterze.

Źródło: dziennik.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY