Sondaż. Polacy chętni pozostać w UE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Przeprowadzony przez IBRiS sondaż wskazuje na to, że wielu Polaków widzi dobrą perspektywę w pozostaniu w europejskiej wspólnocie.

Jak wskazują wyniki, ponad 80 proc. mieszkańców Polski są zadowoleni z bycia w Unii Europejskiej. Pragnęli by w niej pozostać. 7,9 proc. nie miało własnej opinii. Natomiast 11 proc. chciało by wyjść z Unii.

Widoczne są też zdania wyborców określonych partii. Za pozostaniem Polski w UE zagłosowało by co najmniej 97 proc. wyborców Lewicy, 83 proc. wyborców PiS. Wśród wyborców KO – 95 proc. Najmniej chętnych wśród wyborców Konfederacji – tylko 37 proc.

Bez względu na pozytywne nastawienie, przyszłość Polski w Unii jednak nie jest pewna. Kraj bowiem może wyjść ze wspólnoty, w wyniku konfliktu rządu z Brukselą.

Podczas sondażu zadano także pytanie o funduszach rozwojowych. W tej kwestii zdania są podzielone. 44, 2 proc. uważa, że dane fundusze nie powinny być uzależnione od oceny stosowania zasad praworządności. Natomiast 44, 8 proc. mieli przeciwną ku temu opinię.

Sondaż został przeprowadzony dla „Rzeczypospolitej”.

– Należy zauważyć, że Polacy są podzieleni w sprawie samej zasady budżetowej, ale obie grupy są równie liczne, co oznacza zmianę sytuacji w stosunku do badania z lutego 2020. Tam przeciwników powiązania wypłat i przestrzegania praworządności było więcej niż zwolenników – twierdził Marcin Duma, szef IBRiS w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Źródło: wp.pl, rp.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY