Obowiązek noszenia maseczek już na zawsze? Minister zdrowia nie zostawia wątpliwości

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dziewczynka w maseczce.

/ fot. Canva/Pexels

W porannej rozmowie “RMF FM” minister zdrowia Adam Niedzielski nie pozostawia wątpliwości. w kwestii noszenia maseczek. Według niego istnieje możliwość, że obowiązek ich używania pozostanie już na zawsze. Zapowiedział również szczepienia dla służby zdrowia oraz służb mundurowych.

Minister Adam Niedzielski zapowiedział, że już w grudniu do Polski przybędzie około 2 milionów szczepionek na koronawirusa – “Już w grudniu będzie dostawa po milion szczepionek na nasz rynek. Czyli mielibyśmy pulę blisko 2 milionów szczepionek” – mówił w RMF FM.

Zobacz także: Górale oburzeni po zapowiedzi rządu. Ośrodki wypoczynkowe w stanie upadłości!

Z pierwszej puli szczepionek mieliby skorzystać ludzie ze służb medycznych oraz mundurowych – “Chcemy zacząć szczepienia w styczniu . (…) Deklaracje są takie, że w pierwszym kwartale będziemy mieli dostarczone tyle, że każdy kto będzie chciał, to się zaszczepi” – wyjaśnił Niedzielski.

“My już mamy podpisane kontrakty na ponad 30 milionów nawet nie dawek, tylko osób, które są do zaszczepienia” – rozwiał obawy redaktora Roberta Mazurka.

Przesiewowe testy i Boże Narodzenie

W przyszłym tygodniu zapadnie decyzja w sprawie przesiewowych testów na COVID-19. Są dwa warianty brane obecnie pod uwagę: nadanie lekarzom rodzinnym możliwości wykonywania testów oraz tymczasowe stacje z możliwością podjazdu samochodem. Druga opcja jest zdaniem ministra zdrowia najbardziej prawdopodobna.

Szef resortu zdrowia nie zamierza na razie spekulować na temat świąt Bożego Narodzenia. “Święta są za trzy tygodnie, jeszcze dużo się może zmienić. Te zmiany w czasie pandemii ciągle nas zaskakują. Być może choć raz będziemy zaskoczeni pozytywnie. Na razie pola manewru nie mamy, bo poziom zachorowań jest cały czas bardzo duży. Zdarza się, że jest nawet w granicy 25 tys” – ocenił minister.

Jednocześnie zaznaczył, że wszelkie wychodzenie z obowiązujących obostrzeń będzie następowało w stopniowy sposób. Będzie miało to na celu zminimalizowanie ryzyka ponowienia wybuchu zarażeń w całym kraju.

Od czasu podjęcia decyzji o równoczesnych feriach zimowych dla wszystkich regionów w Polsce oraz zakazie wyjazdu do kurortów zimowych do końca przerwy od nauki szkolnej, zostaną wyciągnięte wnioski. Przez ten okres rząd ma zbadać zachowanie społeczeństwa oraz rozwój epidemii, aby ustalić ewentualne otwarcie szkół.

“…żeby nie rozpoczynać nauki, żeby tę naukę być może rozpocząć po 18 stycznia, zaczynając oczywiście od tych klas najmłodszych. To jest wszystko budowanie takiej bezpiecznej sytuacji” – podkreślił.

Maseczki pozostaną już na zawsze?

Zdaniem ministra zdrowia koronawirus zostanie w niedługim czasie uznany do chorób na równorzędnych prawach co inne grypy i schorzenia. “Do wiosny, takiej później, do początku lata powinniśmy się już zaszczepić i ta choroba, bo ona będzie cały czas z nami, proszę się nie łudzić, że ona zupełnie zniknie, powinna zejść do takiego statusu, jakie mają inne choroby” – zastanawiał się Niedzielski.

Takie zaakceptowanie COVID-19 jako powszechnej choroby ma się wiązać również z możliwością pozostania maseczek już na zawsze. “Będziemy musieli niestety moim zdaniem żyć w trochę większym reżimie sanitarnym. Te maseczki być może definitywnie nie znikną” – doprecyzował.

https://twitter.com/Rozmowa_RMF/status/1330809337258909696

rmf24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY