Erdogan w natarciu! Od UE żąda spełnienia obietnic

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Przywódca Turcji Recep Tayyip Erdogan przemówił w niedzielę do zwolenników swojego ugrupowania. Zażądał od Unii Europejskiej spełnienia obietnic z 2016 roku. Mówił również o atakach państw zachodnich na jego kraj, a także podkreślił europejskość Turcji.

Podczas wystąpienia do swoich zwolenników i wyborców Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP – red.) Recep Tayyip Erdogan w mocnych słowach wypowiedział się na temat ataków politycznych na jego kraj – “Postrzegamy siebie jako nieodłączną część Europy. Nie oznacza to jednak, że będziemy ulegać jawnym atakom na nasz kraj i naród, zawoalowanej niesprawiedliwości i podwójnym standardom” – stwierdził Premier Turcji.

Zobacz także: Policja zatrzymuje niemieckiego lekarza podczas transmisji!

W ostatnich tygodniach członkowie Unii Europejskiej podnosili kwestię ewentualnych sankcji dla Turcji w związku z prowadzonymi przez nią badaniami sejsmicznymi oraz podnoszonych roszczeń do zasobów węglowodorów na spornych obszarach we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Upomniał się on również o wypełnienie umowy z 2016 roku, którą Turcją podpisała z UE, w której to w zamian za wsparcie finansowe i zniesienie wiz Erdogan miał powstrzymać najazd imigrantów – “Dotrzymajcie obietnic danych naszemu krajowi, od pełnego członkostwa po kwestię uchodźców. Zawiążmy bliższą i bardziej efektywną współpracę”.

“Nie sądzimy, że mamy jakiekolwiek problemy z krajami lub instytucjami, których nie można rozwiązać przez politykę, dialog i negocjacje” – podkreślił turecki przywódca.

Konflikt z Grecją i roszczenia terytorialne

Nie jest tajemnicą, że Turcja i Grecją rywalizują ze sobą o sporne wyspy znajdujące się na wodach Morza Śródziemnego. Niedawno na tych obszarach doszło do badań sejsmicznych prowadzonych przez Ankarę. To wywołało kolejne spory bliskich sąsiadów.

Z kolei szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zaznaczył, że retoryka Turcji wobec Cypru zaostrza napięcia z Unią Europejską. Komisarz ds. polityki zagranicznej dał do zrozumienia, iż takie działania oddalają Ankarę od porozumienia ze Wspólnotą.

Turcja niedawno przedłużyła prace sejsmiczne prowadzone przez jej statek Oruc Reis na wodach, do których prawo roszczą sobie również Grecja i Cypr, do 29 listopada.

pap/interia

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY