REKLAMA

Załoga kapsuły Dragon zadokowała na ISS. Pierwszy komercyjny sukces SpaceX

REKLAMA

W nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego wystartowała pierwsza oficjalna misja kapsuły Dragon z czwórką astronautów. Dziś załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powitała nowych przybyszów, z którymi spędzą kilka miesięcy, wspólnie pracując nad zagadnieniami naukowymi.

Załogowa kapsuła Dragon wystartowała w niedzielno-poniedziałkową noc polskiego czasu. Resiliance jak ochrzcili ją jej pasażerowie w osobie Victora Glovera, Michaela Hopkinsa, Shannon Walker oraz Japończyka Soichi Noguchiego zadokowała do portu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tam trójka astronautów z 64 załogi ISS oczekiwała, aby przywitać się z kolegami i koleżanką.

Zobacz także: Prześladowanie chrześcijan w Brytanii. Obostrzenia ważniejsze od wiary?

Tuż po godzinie 7. czasu polskiego Kate Rubins przygotowała i otwarła właz portu, gdzie automatycznie przycumował Dragon od SpaceX. Obecni przy tej ceremonii powitania byli jej Rosyjscy kompani Siergiej Kud-Swierczkow oraz Sergiej Ryżykow, którzy przybyli na pokładzie Sojuza MS-17 w październiku bieżącego roku.

O włos od zakończenia misji

Cała misja załogi Resilience wisiała jednak na włosku, z powodu awarii ogrzewania kapsuły. Ubrali się w ciepłe swetry oraz czapki, aby utrzymać temperaturę ciała.Astronauci musieli jeszcze w trakcie lotu do ISS rozwiać ten problem. Na szczęście ekipa naziemna i załoga Dragona zdołała rozwikłać problem, aby po kilku godzinach dać relację na żywo z pokładu kapsuły.

Rakieta firmy SpaceX po raz drugi wyniosła astronautów na Międzynarodową Stacje Kosmiczną, ale po raz pierwszy na półroczny pobyt. Pierwszy raz specjalna kapsuła tej firmy z dwoma amerykańskimi astronautami została wyniesiona w kosmos pod koniec maja, a w sierpniu wróciła z tymi samymi pasażerami na Ziemię. Była to pierwsza załogowa misja na stację z terytorium USA od prawie 10 lat.

SpaceX/RadioMaryja

REKLAMA

Komentarze