REKLAMA

Macron: „Kryzys klasy średniej przynosi w Europie autorytaryzm”

REKLAMA

Emmanuel Macron podczas w wywiadzie dla studenckiej gazety „Grand Continent” przekazał swoje spostrzeżenia na temat obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie oraz na Świecie. Jego zdaniem Europa pozwoliła na odrodzenie się regionalnych autorytaryzmów. Uważa, że w przyszłości wyłoni się zjednoczony i suwerenny naród europejski.

Na początku Prezydent Francji skupił się na obecnym problemie związanym z epidemią koronawirusa, przysparzającego coraz więcej kłopotów gospodarczych – „Aby rozwiązać obecne kryzysy konieczna jest współpraca. Bez niej nie zwyciężymy koronawirusa, gdyż jeśli dopuszczona do obrotu szczepionka nie będzie wszędzie dostępna, to wirus będzie powracał. Podobnie jest z terroryzmem” – ocenił Emmanuel Macron.

Zobacz także: Prześladowanie chrześcijan w Brytanii. Obostrzenia ważniejsze od wiary?

W swojej wypowiedzi stawia mocno na międzynarodową kooperację państwa europejskich mających wypracowywać wspólny front oraz strategie gospodarcze. Zjednoczona politycznie i gospodarczo Europa ma według niego jedyną szansę na rywalizację w międzynarodowym rynku.

„Brak elementów pozwalających na rozwój klas średnich powoduje „wątpliwości wobec demokracji”, zgodę na autorytaryzm i zamknięcie granic” – wyjaśniał francuski przywódca obarczając tym samym kapitalizm finansowy całą winą za obecną sytuację.

Globalna społeczność, europejski niż demograficzny

Emmanel Macron zauważył, że obecne międzynarodowe społeczeństwo coraz silniej się integruje za pomocą takich narzędzi jak internet i media społecznościowe. Zaniepokoił również, że światowa demografia rośnie każdego roku, lecz europejskie społeczeństwo staje się coraz starsze i coraz mniej liczne.

Sprzeciwił się również amerykańskiej dominacji na świecie, gdzie przez swoje finansowe naciski wpływa mocno na funkcjonowanie regionalnych gospodarek. Dla Europy kluczowym ma być odnalezienie środków oraz sposobów do odparcia tych wejścia na drogę samodzielności.

Wyraził również radość w związku z wyłanianiem się nowego i zjednoczonego, europejskiego narodu, który jego zdaniem jest przyszłością naszego kontynentu.

Na koniec powiedział, że szczepionka na koronawirusa, będzie istotnym elementem międzynarodowej rywalizacji. Przede wszystkim opiekę nad tym specyfikiem objąć musi Państwo jako jedyny godny zaufania publicznego. Przyszła szczepionka powinna również powstać na bazie naukowego podejścia, bez politycznych i biznesowych nacisków.

forsal/pap

REKLAMA

Komentarze