Prezydent ratyfikował umowę z USA. Amerykanie z darmowym pobytem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował umowę polsko-amerykańską z 15. sierpnia. Umacnia ona dotychczasową współpracę wojskową pomiędzy naszymi krajami. Umowa gwarantuje amerykańskim żołnierzom pobyt w Polsce na koszt polskich podatników.

Podczas specjalnej ceremonii w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podpisał wcześniejszej potwierdzona umowę z 15. sierpnia bieżącego roku, którą podpisał Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i i Sekretarz Stanu Mike Pompeo. Jest to umowa zwiększająca zakres współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych w ramach obronności sojuszniczej.

Zobacz także: Szymon Hołownia: Rząd lata jak kurczak bez głowy

“Stosunki polsko-amerykańskie datujemy na stulecia. Mamy wspólnych bohaterów, którzy walczyli o to, co nazywamy “wolnością naszą i waszą”. Polscy i Amerykańscy żołnierze ramię w ramię bronili wolności na świecie po 1989 r. Uważam, że przystąpienie Polski do NATO, było aktem dziejowej sprawiedliwości. Wszyscy, którzy znają się na polityce wiedzą, że skutek tej umowy jest nie tylko militarny. To przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa dla Polski i całej tej części Europy” – powiedział Prezydent Duda.

Zaznaczył swoje oczekiwania, iż ta umowa będzie kontynuowana wraz z administracją nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych – “Ostatni okres w amerykańskiej polityce to gorący okres. Chciałbym, żeby ta umowa była symbolem relacji polsko-amerykańskich, które są niezależne od burz w bieżącej polityce. Wierzę, że nasze partnerstwo jest ponad politycznymi podziałami. Czekamy, aż nowy prezydent USA obejmie swój urząd i złoży przysięgę” – podkreślił.

W uroczystości o godz. 15 w Pałacu Prezydenckim wzięli udział także premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSZ Zbigniew Rau, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Amerykańscy żołnierze z darmowym pobytem

Nowa umowa zwiększy m.in. obecny personel amerykański w naszym państwie z 4,5 tysiąca o co najmniej kolejny tysiąc żołnierzy. W razie ewentualnego zagrożenia sankcjonuje ona przerzut dodatkowo 20 tysięcy żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych.

Infrastrukturą potrzebną na zakwaterowanie kolejnych tysięcy żołnierzy zająć ma się polska strona. Na liście znajduje się, aż 11 obiektów wojskowych:  kompleks wojskowy w Poznaniu, poligon w Drawsku Pomorskim, Lotnisko Wrocław-Starachowice, bazę sił powietrznych w Łasku, kompleks wojskowy i bazę sił powietrznych w Powidzu, kompleks wojskowy w Lublińcu, poligon wojskowy w Żaganiu, kompleksy wojskowe w Toruniu i Skwierzynie, lotnisko Kraków-Balice, lotnisko w Pyrzowicach, lotnisko w Mirosławcu i bazę sił powietrznych w Dęblinie.

Według umowy Polska udostępnia Siłom Zbrojnym USA bez kosztów wynajmu lub podobnych kosztów uzgodnione obiekty i tereny, w tym użytkowane wspólnie przez wojska Polski i USA. Stany Zjednoczone poniosą swoją proporcjonalną część kosztów eksploatacji i utrzymania obiektów i terenów.

Polska, podobnie jak inne państwa, które goszczą u siebie wojska amerykańskie, zapewni bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury. Szacunkowy koszt tych działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 mln zł rocznie.

onet/pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY