REKLAMA

Puda o nowej ustawie: „To będzie ustawa zapewniająca dobro zwierząt”

Wbrew narastającym napięciom w Prawie i Sprawiedliwości i groźbie utracenia większości parlamentarnej, Minister Rolnictwa Grzegorz Puda informuje o pracach nad nową ustawą o ochronie zwierząt. Ma ona zastąpić stary projekt, który ostatecznie trafił do kosza, choć został przyjęty przez koalicję rządzącą. Nowy projekt ma również regulować ubój rytualny w Polsce.

Minister Rolnictwa Grzegorz Puda w rozmowie dla „Polskiego Radia” poinformował o trwających pracach nad nową ustawą o ochronie zwierząt. Pomimo realnej groźby utraty przez PiS większości w Sejmie w związku z buntem posłów, „Piątka dla zwierząt” jest w dalszym ciągu na ustach kierownictwa partii rządzącej.

Zobacz także: Frustracja włoskich taksówkarzy. Brakuje pieniędzy na paliwo

„Z tego co wiem, jest to projekt poselski, ale z tą różnicą, że będzie to ustawa o ochronie zwierząt i w jednej ustawie także połączymy ustawę o inspekcji ochrony zwierząt” – zapowiedział szef resortu rolnictwa. Przypomniał on również, że to UE zabrania stosowania uboju rytualnego bez ogłuszania.

Implementacja prawa unijnego ma uratować polskich rolników przed stratami finansowymi. Przez niezastosowanie tych przepisów rynek mógł zaniżać swoje ceny za mięso z takiego uboju, a także ograniczać dostęp polskich produktów – „Z roku na rok wzrasta w UE zapotrzebowanie na mięso pozyskiwane ze zwierząt zabijanych bez zbędnego cierpienia i ten trend jest wyraźnie rosnący” – dodał Grzegorz Puda.

„Piątka dla zwierząt”, czyli pięć propozycji dotyczących ochrony zwierząt zaprezentował na początku września prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef Forum Młodych PiS Michał Moskal. Wśród tych propozycji znalazły się m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa.

forsal/polskie radio

REKLAMA

Komentarze