Lockdown Polski wbrew wcześniejszym zapowiedziom. Morawiecki przedstawia dalsze ograniczenia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dziewczynka w maseczce.

/ fot. Canva/Pexels

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom rządu trwa w Polsce obecnie lockdown spowodowany epidemią SARS-COV-2. Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił kolejne punkty restrykcji społecznych.

Do dotychczasowych ograniczeń, które rząd wprowadził przed dniem Wszystkich Świętych m.in. nauka zdalna od klasy czwartej szkoły podstawowej, czy też zaleceń związanych z przemieszczaniem się osób starszych doszło kilka nowych, które rozszerzają zakres restrykcji.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom rząd wprowadził kolejny lockdown dla polskich obywateli i przedsiębiorców. Zamknięto sklepy w galeriach handlowych, które nie sprzedają produktów pierwszej potrzeby w tym dla zwierząt. Zamknięto również dostęp do hoteli dla gości. Możliwe jest tylko kwaterowanie osób przebywających w podróży służbowej.

Zobacz także: Michał Dworczyk: Personel medyczny zwolniony z kwarantanny

Ograniczono również liczbę osób w sklepach mało oraz wielkopowierzchniowych – “Handel – w mniejszych sklepach do 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os/10m2, a w sklepach pow. 100m2 pozostaje 1os/15m2. Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy usług” – zakomunikował Morawiecki.

“Będziemy starali się zaprezentować nowe propozycje dla zagrożonych branż, jak również kontynuację dotychczasowych takich jak postojowe, ZUS, pokrywanie części kosztów. Chcemy pomóc przedsiębiorcom, żeby ratować jak największą liczbę miejsc pracy” – zapowiedział premier.

W dalszym ciągu obowiązuje zdalne nauczanie od klasy 4 szkoły podstawowej, jednakże zostało ono rozszerzone o dalsze klasy 1-3. Tutaj obserwatorzy zauważyli, że zwiększa się utrudnienie dla rodziców pracujących na terenie przedsiębiorstw. Wiążę się to z pozostawieniem swoich pociech samotnych w mieszkaniach na czas pracy lub wzięciem przymusowego urlopu.

Rząd przedstawił również sposób działania i walki z epidemią. Jeśli liczba zachorowań przekroczy 50 tyś dziennie to zostaną wdrożone kolejne obostrzenia. Natomiast jeżeli przekroczy ona liczbę 75 tysięcy to rząd wprowadzi tzw. narodową kwarantannę, gdzie zostanie ograniczone również swobodne przemieszczanie się.

Premier Mateusz Morawiecki poprosił również, aby strajki odbywały się w przestrzeni internetowej co ma pomóc w walce z koronawirusem – “Bardzo proszę tych, którzy dalej chcą protestować – protestujcie dalej, ale w internecie, a nie w przestrzeni publicznej. Żeby za 2 tygodnie zaświeciło się światło w tunelu, musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa” – poprosił.

KPRM

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY