Michał Dworczyk: Personel medyczny zwolniony z kwarantanny

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Twitter

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował we wtorek (3 listopada) na konferencji prasowej, że personel medyczny zostanie zwolniony z obowiązku odbycia kwarantanny. Od teraz testowanie dla personelu medycznego ma być możliwe codziennie.

– Personel medyczny, dzięki szybkim testom na obecność koronawirusa, nie będzie podlegał kwarantannie – poinformował Dworczyk. Jak dodał, codziennie przed przystąpieniem do pracy medycy będą mogli być weryfikowani.

– W nocy zostały zmienione przepisy, w taki sposób, że personel medyczny zostaje zwolniony z kwarantanny – oświadczył szef KPRM na wtorkowej konferencji prasowej.

Poinformował, że do tej pory na kwarantannie przebywało ponad 30 tys. osób z personelu medycznego, co – ocenił – stanowi ogromny ubytek w skali całej służby zdrowia.

– Po tej decyzji personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie, dzięki możliwości wykonywania szybkich testów antygenowych. Praktycznie codziennie przed przystąpieniem do pracy, jeśli będzie taka potrzeba, pracownicy będą mogli być weryfikowani – dodał. 

Łatwiejsze zatrudnianie medyków z zagranicy

Dworczyk zapowiedział także, że w przyszłym tygodniu do Sejmu ma trafić projekt, który ułatwi podejmowanie pracy lekarzom z zagranicy.

Na mocy zapowiedzianej nowelizacji mają zostać uproszczone warunki, na których lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni spoza Unii Europejskiej będą mogli podjąć w Polsce pracę.

– Przygotujemy przepisy dzięki którym lekarz, który się decyduje na podjęcie pracy w Polsce, będzie mógł od momentu decyzji w ciągu dwóch, maksymalnie trzech tygodni rozpocząć taką pracę. Oczywiście pod nadzorem innego polskiego lekarza – powiedział Dworczyk.

Zaznaczył, że ma to być jeden z kroków poprawiających dostęp do personelu medycznego. 

Źródło: interia.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY