REKLAMA

Amerykańska rewolucja węglowa? Naukowcy opracowują nową i czystą technologię

REKLAMA

Portal „Biznes Alert” informuje, że Departament Energii USA przedstawia cztery projekty badawcze, które mają doprowadzić do pozyskiwania czystej energii elektrycznej. Amerykańska rewolucja w zero emisyjnym wykorzystywaniu węgla w fabrykach wodoru i elektrowniach ma uratować kopalnie tego naturalnego paliwa.

Amerykański Departament Energii podkreśla, że te cztery projekty znajdują się obecnie na początkowym stadium opracowywania. Mają one doprowadzić do tego, że spalanie biomasy, śmieci i plastiku oraz magazynowanie i utylizacja dwutlenku węgla stanie się przyczyną do przeprowadzania tzw. neutralności klimatycznej.

Zobacz także: Czarnek: To, co się dzieje na ulicach, to wypadkowa tego, co działo się w oświacie i na uczelniach

Amerykańska rewolucja energetyczna miałaby zapewnić nowe elektrownie węglowe bez emisji CO2 na produkcję wodoru. Zdaniem Departamentu Energii paliwa kopalne z technologią magazynowania i utylizacją są najtańszą alternatywą – „Zgazowanie węgla i biomasy przy użyciu CCUS może być źródłem wodoru negatywnego klimatycznie na wielką skalę” – oceniają.

Gdyby USA zdołały opracować taką technologię, byłaby ona nadzieją dla branży węglowej, która ulega presji polityki klimatycznej na całym świecie, na czele z Europą, która wprowadziła regulacje mające na celu usunięcie emisji CO2 zgodnie z celem neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku.

BiznesAlert

REKLAMA

Komentarze