REKLAMA

Produkcja przemysłowa rośnie pomimo panujących restrykcji

REKLAMA

Wbrew przewidywaniom produkcja przemysłowa rośnie pomimo obowiązujących restrykcji związanych z koronawirusem. Analitycy z GUS oszacowali, że w porównaniu z zeszłym miesiącem produkcja wzrosła o 15,5 procenta, natomiast jest wyższa o 5,9 procenta niż we wrześniu 2019 roku.

Według GUS, we wrześniu w porównaniu do września 2019 roku, wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 26,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 22,8 proc., mebli – o 15,8 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 14,1 proc. proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 10,7 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 7,9 proc., wyrobów z metali – o 7,8 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 7,4 proc.

Zobacz także: Policja zatrzymała krnąbrnego kapłana. Salezjanie poprosili mundurowych o interwencję

Analitycy z agencji PAP Biznes przeprowadzając ankietę spodziewali się o wiele mniejszych wzrostów niż rok temu. Na miesiąc wrzesień przewidywano wzrost produkcji o 3,5 procenta, a z sierpnia na wrzesień skok o 12,6 procenta.

O ile odnotowano wzrosty w 24 działach produkcyjnych, to w pozostałych 10 zaliczono spadki produkcji m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 25,6 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 17,8 proc., w produkcji maszyn i urządzeń – o 5,7 proc., metali – o 4,3 proc.

PAP/Forsal

REKLAMA

Komentarze