Rzecznik rządu: Dworczyk odpowia za budowę szpitala polowego na Narodowym

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Twitter

Szef KPRM Michał Dworczyk odpowiada za to, aby skoordynować działania związane z powstaniem tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie; to będzie ok. 500 miejsc – poinformował w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu podkreślał, że rząd podejmuje działania, które były przewidziane w planach kryzysowych, w związku z rozwojem pandemii. Widzimy, że liczba zachorowań rośnie na tyle szybko, że musimy zabezpieczyć też miejsca na hospitalizację dla tych, którzy jej potrzebują – zaznaczył Müller.

Chciałem potwierdzić, że minister Michał Dworczyk odpowiada za to, aby skoordynować działania związane z powstaniem tymczasowego szpitala w ramach sal konferencyjnych, które są na Stadionie Narodowym – poinformował.

To będzie, jak zaznaczył, około 500 miejsc “z możliwą tlenoterapią również na miejscu, aby zabezpieczyć potrzeby dla osób, które będą potrzebować hospitalizacji”.

Rzecznik został zapytany, jak długo ta infrastruktura będzie na te cele wykorzystywana.

Patrząc na rozwój sytuacji obawiam się, że to mogą być tygodnie, jak nie miesiące, w których będziemy mieli użytą tę infrastrukturę w kilku miejscach Polski po to, aby zabezpieczyć zdrowie i życie Polaków – powiedział Müller.

Szef MON: wojsko jest gotowe, żeby współdziałać z cywilną służbą zdrowia

Wojsko jest gotowe, żeby współdziałać z cywilną służbą zdrowia, gotowa jest też koncepcja budowy szpitali polowych dla zakażonych koronawirusem – zapewnił szef MON Mariusz Błaszczak.

Szef MON pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o zaangażowanie wojska w walkę z pandemią COVID-19 zaznaczył, że żołnierze od początku pandemii niosą pomoc osobom zakażonym. Wojskowa służba zdrowia, 14 szpitali w całej Polsce, które są otwarte dla wszystkich, (…) od wiosny, bez przerwy pomoc niosą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – wyliczał. Jak poinformował, w różne formy pomocy osobom zakażonym zaangażowanych będzie 2,4 tys. żołnierzy.

Błaszczak podkreślił, że żołnierze gotowi są do włączenia się w działania służby zdrowia. Bardzo dobrym doświadczeniem, dającym pełną gamę umiejętności i wiedzy, są doświadczenia z misji organizowanych przez Wojskowy Instytut Medyczny – najpierw do Włoch, potem do Stanów Zjednoczonych, była też misja do Słowenii -przypomniał.

Pytany, czy zdobyte dotychczas doświadczenie zostanie wykorzystane przy budowie szpili polowych, w tym do zorganizowania szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie, oświadczył, że na temat budowy szpitali tymczasowych będzie mówił premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że ta kwestia omawiana była podczas niedzielnego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Źródło: dziennik.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY