Tallboy w Świnoujściu – trwa proces neutralizacji potężnej bomby lotniczej

Dodano   0  
  Loading

/ fot. TT/@mon_gov_pl

Od rana trwa proces neutralizacji i wydobycia jednej z najpotężniejszych bomb z drugiej wojny światowej. Tallboy zalega na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. Ogromny pocisk waży ponad 5 ton i prawdopodobnie brał udział w ataku na niemiecki krążownik Lutzow. Mieszkańcy wyspy Korsibór oraz z miasta Ognica z wyspy Wolin musieli opuścić strefę zagrożenia.

Rok temu doszło do niezwykłego i niebezpiecznego odkrycia na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu przez pracowników niemieckiej firmy przygotowującej plany pogłębienia dna kanału dla zwiększenia możliwości transportowych. Została tam odnaleziona bomba burząca Tallboy, zaliczana w trakcie drugiej wojny światowej do największych takich pocisków w trwającym konflikcie zbrojnym.

Zobacz także: Leśnicy z Podkarpacia apelują: „Grzybiarze z Rumunii mogą naruszać prawo”

Dziś od rana trwają prace nad jej neutralizacją i usunięciem niebezpieczeństwa przez saperów z polskiej Marynarki Wojennej z 12. Dywizjonu Trałowców. Policja wraz z innymi służbami zabezpieczyła okoliczny teren, a mieszkańców okolicznych terenów z wyspy Korsibór oraz z miejscowości Ognica z wyspy Wolin ewakuowano.

Promień strefy zagrożenia wynosi 2,5 km, natomiast mieszkańcy przebywający w odległości 500 metrów od strefy niebezpieczeństwa zostali poproszeni o niewychodzenie z domostw, a także o niepodchodzenie do okien w tym na taras czy balkon.

Dwa dni intensywnej i delikatnej pracy

Prace saperów rozłożono na dziś oraz jutro, które będą trwać od 7 do 17. Z tego względu okoliczni mieszkańcy mogą spodziewać się utrudnień komunikacyjnych. Ruch na przeprawie Centrum został całkowicie wyłączony, natomiast na przeprawie Warszów kursować będą cztery promy – dwa Bieliki oraz dwa Korsibory, które będą zabierać tylko ruch pieszo-rowerowo-motorowy, a także pojazdy.

“Dziś i jutro nurkowie wykonają intensywną pracę, aby przygotować ten obiekt – przede wszystkim będą go odkopywali, bo jest głęboko zakopany w dnie, będą wybierali urobek, zabezpieczali tak, aby ten obiekt w żaden sposób się nie poruszył, bo każde drganie, każde uderzenie, każde przesunięcie tego obiektu mogłoby spowodować jego nieoczekiwaną eksplozję” – poinformował rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1315510609845288960

Ostatecznie proces zabezpieczania ładunku zakończyć się ma 14. października. Na miejscu nastąpi jego neutralizacja za pomocą innego materiału wybuchowego. Wcześniej zostanie on okryty specjalna warstwą kumulacyjną. Zarezerwowano dodatkowe dwa dni tj. czwartek i piątek na wypadek przedłużania się delikatnych prac przy bombie.

Odnaleziony niewybuch to jedna z najcięższych bomb lotniczych okresu II wojny światowej. Skonstruował ją brytyjski inżynier Barnes Wallis, specjalnie do niszczenia najbardziej umocnionych obiektów. W Świnoujściu Tallboy znalazł się najpewniej z powodu nalotu na ciężki krążownik Luetzow w 1945 roku. Okręt otrzymał wówczas kilka trafień, przez co osiadł na dnie, ale potem nadal ostrzeliwał nacierających Rosjan do wyczerpania amunicji.

interia/pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY