Udane zatrzymanie przestępców podatkowych. Skarb Państwa stracił pół miliarda złotych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ cbsp.policja.pl

Ponad dwa tygodnie temu funkcjonariusze CBA przeprowadzili skoordynowane zatrzymania przestępców podatkowych. Łącznie zatrzymano 20 osób, w tym zawodnika MMA podejrzanych o oszustwa podatkowe. Skarb Państwa w wyniku działań grupy podejrzanych stracił blisko pół miliarda złotych.

Funkcjonariusze CBA z Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji, a także Prokuratura Krajowa prowadziła od dłuższego czasu śledztwo związane z podejrzaną grupą ludzi oszukującą Skarb Państwa, unikając płatności podatku VAT.

Ponad dwa tygodnie temu tj. w dniach 15-17 września blisko 200 policjantów z Centralnego Biura Śledczego, a także z Biura Operacji Antyterrorystycznych i Krajowej Administracji Skarbowe, przeprowadzili akcję zatrzymania przestępców.

Zobacz także: Wybory prezydenckie USA. Sondaże: wzrasta przewaga Bidena nad Trumpem

Działania przeprowadzono w województwach zachodniopomorskim, śląskim, mazowieckim, podlaskim, dolnośląskim, łódzkim, świętokrzyskim i wielkopolskim, czyli – jak wynika z ustaleń śledztwa – na terenach, na których funkcjonowali sprawcy.

Jak przekazał Paweł Żukiewicz z CBŚP dokonano zatrzymania na kilkudziesięciu osobach – “Policjanci zatrzymali 20 osób i przeszukali 42 lokalizacje, w tym mieszkania podejrzanych oraz siedziby spółek i biur rachunkowych. Zabezpieczono sprzęt komputerowy, nośniki danych oraz dokumentację”.

Głową mafii zawodnik MMA

Wśród grupy zatrzymanych znalazł się zawodnik MMA Sergiusz U. To w jego siłowni znajdującej się w Dąbrowie Górniczej odbywały się spotkania podejrzanych. Z stamtąd też kierował całą organizacją przestępczą.

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustw skarbowych, tzw. zbrodni VAT-owskiej, za które sprawcom grozi do 25 lat pozbawienia wolności.

“Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, prokurator skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec dziesięciu podejrzanych. Sąd podzielił argumentację prokuratora i uwzględnił wnioski” – informuje prokuratura.

Zachodniopomorska PK ustaliła, że grupa wprowadziła do obiegu fałszywe faktury o wartości blisko pół miliarda złotych, a w działalność przestępczą zaangażowanych było blisko 200 firm z całego kraju. Prokuratura poinformowała, że działanie sprawców doprowadziło do uszczuplenia podatku VAT w wysokości około 80 milionów złotych.

interia/pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY