Pokojowa nagroda Nobla dla światowej organizacji żywieniowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. @Wikipedia

Norweski komitet noblowski przyznał w tym roku Pokojową Nagrodę Nobla dla Światowego Programu Żywieniowego, działającego przy ONZ. Jego siedziba mieści się w Rzymie oraz działa w blisko 80 krajach na świecie. Do głównych zadań organizacji należy walka z głodem w najbiedniejszych krajach.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stworzyła organizację charytatywną w postaci Światowego Programu Żywieniowego już w 1963 roku biorąc sobie za cel walkę z głodem w krajach tzw. trzeciego świata, gdzie dochodzi do śmierci głodowej.

Zobacz także: Negocjacje pokojowe w Moskwie. Putin zaprasza liderów Armenii i Azerbejdżanu

“Potrzeba międzynarodowej solidarności i współpracy jest większa niż kiedykolwiek. Norweski Komitet Noblowski zdecydował o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla 2020 Światowemu Programowi Żywnościowemu (WFP) za jego wysiłki na rzecz zwalczania głodu, za wkład w poprawę warunków pokoju na obszarach, które są dotknięte konfliktami oraz za działania na rzecz zapobiegania wykorzystywania głodu jako broni w czasie wojny i konfliktu” – uzasadnił komitet noblowski.

Siedziba organizacji znajduje się w Rzymie, zaś sam Światowy Program Żywieniowy (World Food Programme – z jęz. ang.) działa obecnie w 80 krajach na świecie. Pracownicy agencji pomagają ludziom, którzy ucierpieli w wyniku wojen lub katastrof naturalnych, a dostęp do żywności został zablokowany.

Za końcowy cel agencja obrała sobie wizję świata pozbawionego żywnościowego problemu, gdzie każdy człowiek ma stały dostęp do jedzenia oraz zdrowego i aktywnego trybu życia. Ich zdaniem bez żywności nie istnieje trwały pokój, demokracja i rozwój.

Pokojowa Nagroda Nobla to wyróżnienie przyznawane od 1901 roku. Stanowi ona wyraz najwyższego uznania dla polityków i organizacji, działających na rzecz pokoju.Nagrodę tę nie instytucja szwedzka, a Norweski Komitet Noblowski, który składa się z pięciu członków norweskiego parlamentu. 

rmf/twitter

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY