Negocjacje pokojowe w Moskwie. Putin zaprasza liderów Armenii i Azerbejdżanu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wieloletni spór o Górski Karabach, który rozgrzał na nowo dwa tygodnie temu zmierza ku pokojowemu zawieszeniu broni. Prezydent Rosji Władimir Putin zaprosił Armeńczyków oraz Azerów na negocjacje pokojowe w Moskwie.

Prezydent Rosji Władimir Putin zaskoczył wszystkich i zaprosił ministrów spraw zagranicznych z Armenii i Azerbejdżanu do Moskwy na negocjacje pokojowe. Jeszcze dziś mają się odbyć rozmowy w sprawie zawieszenia broni. Agencja prasowa AFP informuje również, iż rosyjski przywódca nie życzy sobie rozlewu krwi, który uważa za niehumanitarny.

Zobacz także: Konflikt o Górski Karabach. Armeńskie wojsko ostrzeliwuje miasto Terter w Azerbejdżanie

“Ministrowie spraw zagranicznych Azerbejdżanu i Armenii są zaproszeni do Moskwy 9 października. Prezydent Rosji wzywa do wstrzymania walk w Górskim Karabachu ze względów humanitarnych w celu wymiany zwłok i więźniów” – informuje Kreml.

Wcześniej odbywały się nieformalne spotkania pokojowe w Genewie, lecz bez udziału Armenii, która w kategoryczny sposób odmawia negocjacji dopóki trwają walki. Azerski Minister Spraw Zagranicznych Jeyhun Bayramov spotkał się z przedstawicielami dyplomacji francuskiej, amerykańskiej i rosyjskiej. Spotkanie odbyło się w ramach tzw. grupy mińskiej, mającej za cel pokój w tamtym regionie.

Konflikt o Górski Karabach pomiędzy Armenią, a Azerbejdżanem trwa od kilkudziesięciu lat. Pierwsze walki miały miejsce w latach 1988-1994, które zakończono zawieszeniem broni. Kolejne walki miały miejsce w 2016 roku, gdzie od 1 do 5 kwietnia trwały starcia, również zakończone zawieszeniem broni. 27. września bieżącego roku rozpoczęły się kolejne starca na granicy armeńsko-azerskiej.

AFPnews/TheMoscowTimes

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY