Wiceminister Grodecki: “Nie planujemy zamykania polskich granic”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Bartosz Grodecki poinformował, że polski rząd nie zamierza zamykać granic jak do miało miejsce na przełomie marca i czerwca. Komisja Europejska nie wydała również ustaleń w tym temacie. Zwiększone restrykcje kontrolne na punktach granicznych są stosowane tylko na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej.

W Polsce narasta wskaźnik zachorowalności na koronawirusa. W ciagu ostatniego tygodnia dzienna liczba przypadków zakażeń wzrosła do dwóch tysięcy. Pomimo tego, zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministerstwo spraw wewnętrznych polskie granice w strefie Schengen nie są zamykane.

Zobacz także: Posłowie Konfederacji mówią „STOP” rozdzielaniu rodziców od noworodków! „Żądamy odwiedzin w szpitalach!”

Wiceminister Bartosz Grodecki powiedział, że nie są zaplanowane zwiększone restrykcje na przystankach granicznych – “Na dzisiaj nie mamy informacji, aby którekolwiek z państw unijnych planowało zamykanie granic. W Polsce również nie ma dyskusji na ten temat. Nie planujemy powrotu do kontroli na granicach wewnętrznych” – wyjaśnił.

Restrykcje wprowadzone na początku marca bieżącego roku, gdy wybuchła epidemia COVID-19 nadal obowiązują podróżujących do Polski spoza państw Unii Europejskiej. MSWiA prowadzi ponadto specjalny katalog osób, które nie muszą się martwić o przymusową kwarantanne po przybyciu do naszego kraju.

Osobną kwestią są ponadto zakazy lotów, którymi zgodnie z ostatnim rozporządzeniem do 13 października objęto 29 państw. Na liście znajdują się: Belize, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Brazylia, Bahrajn, Izrael, Katar, Kuwejt, Libia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Argentyna, Chile, Ekwador, Indie, Irak, Kolumbia, Kostaryka, Liban, Macedonia Północna, Malediwy, Mołdawia, Panama, Paragwaj, Peru, Trynidad i Tobago, Wyspy Zielonego Przylądka, USA, Oman oraz Bahamy. Zakazem lotów nie jest objęty żaden kraj UE lub strefy Schengen.

interia/pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY