Nowy pakt o migracji i azylu. Co szykuje dla Polaków rząd PiS?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wczoraj odbyły się konsultacje pomiędzy wiceministrem spraw wewnętrznych Bartoszem Grodeckim, a niemieckim sekretarzem stanu w federalnym ministerstwie spraw wewnętrznych Helmutem Teichmannem. Rozmowy toczyły się w temacie Nowego Paktu o Migracji i Azylu, nad którym prace maja rozpocząć się już jutro. Polska reprezentowała również stanowisko pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej.

Po wcześniejszym ustaleniu wspólnego stanowiska państw Grupy Wyszehradzkiej na temat Nowego Paktu o Migracji i Azylu zaproponowanego przez unijnych dygnitarzy, polski wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Bartosz Grodecki rozmawiał wczoraj w tej sprawie ze swoim niemieckim odpowiednikiem Helmutem Teichmannem z Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Niemiec.

Zobacz także: „Grzeszą hipokryzją”. Bosak gorzko o zachowaniu posłów

Polska na konsultacjach z niemieckim rządem zaprezentowała nie tylko swoje, ale również stanowisko pozostałych państw Wyszehradu oraz polski rząd zaprezentuje owe poglądy w tym temacie w rozmowach z Radą Europejską.

“W trakcie wideokonferencji Polska przedstawiła prezydencji stanowisko państw V4 w odniesieniu do kwestii migracyjnych, akcentujące potrzebę znalezienia właściwej równowagi pomiędzy europejską solidarnością a odpowiedzialnością. Państwa Grupy Wyszehradzkiej postrzegają solidarność jako pomoc migrantom w krajach pochodzenia i tranzytu oraz w postaci wzmocnienia ochrony granic zewnętrznych UE. Grupa V4 konsekwentnie wyraża swój sprzeciw wobec obligatoryjnej relokacji migrantów” – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, niemiecka prezydencja w Unii Europejskiej będzie dążyć do opracowania i podpisania nowego programu dla migrantów. Obszerne dyskusje nad dokumentem rozpoczną się 8. października bieżącego roku podczas Rady Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

Co przyniesie dla Polski nowy pakt migracyjny?

Na stronie Komisji Europejskiej widnieją wstępne założenia dotyczące nowego projektu migracyjnego. Unijni dygnitarze ze względu na wcześniejsze blokady narzucania kwot migracyjnych dla mniejszych krajów oraz innych prowadzących ograniczoną politykę migracyjną jak Polska czy Włochy, zaproponowali łagodniejszą formę przyjmowania imigrantów.

“Chodzi również o obawy innych państw członkowskich UE, których krajowe systemy azylu, integracji i powrotów mogą nie podołać dużym napływom, jeżeli procedury nie są przestrzegane na granicach zewnętrznych” – argumentuje Komisja Europejska.

W nowym Pakcie o Migracji i Azylu znajdują się takie aspekty, których brak wywoływał bunt wśród krajów członkowskich. Teraz Komisja Europejska celuje w m.in. obowiązkowe kontrole przed wjazdem na teren UE, które zawierać będą identyfikację, kontrolę stanu zdrowia, a także pobierane będą odciski palców, wprowadzając dane do katalogu.

W myśl stałej solidarności będzie wchodzić dalsza relokacja imigrantów oparta na sponsorowaniu przedsięwzięć związana z transportem i pobytem takich osób. Polegać to ma na przyjmowaniu imigrantów od danego państwa wraz z kosztami utrzymania azylantów.

mswia/ec.europa.eu

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY