REKLAMA

Festiwal wręczania nagrody Nobla rozpoczęty. Pierwsze wyróżnienie trafiło za odkrycie wirusa wątroby typu C

REKLAMA

Jak co roku w Szwecji ruszył zamknięty festiwal związany z wręczaniem nagród Nobla z różnych dziedzin życia. Dzisiaj komisja noblowska wręczyła trofeum z dziedziny medycyny i fizjologii. Tegorocznymi laureatami zostali odkrywcy wirusa, który wywołuje zapalenie wątroby typu C. Trójka zwycięzców otrzyma również 10 mln koron szwedzkich do podziału.

Komitet Nagrody Nobla uhonorował trójkę naukowców w tym, Harveya J. Altera pracującego w Narodowym Instytucie Zdrowia w Bethsedzie w Stanach Zjednoczonych, Michaela Houghtona z Wielkiej Brytanii prowadzącego badania na kanadyjskim Uniwersytecie Alberty oraz Charlesa M. Rice’a pracującego w Uniwersytecie Rockefellera w Nowym Yorku.

Zobacz także: Zarzuty dla nieodpowiedzialnych rodziców. Zostawili dziecko na balkonie

Nagroda Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii została przyznana za okrycie tej trójki naukowców wirusa odpowiedzialnego za zapalenie wątroby typu C – „Po raz pierwszy w historii wirusowe zapalenie wątroby typu C może być wyleczone. Odkrycia laureatów ujawniły przyczyny pozostałych przypadków przewlekłego zapalenia wątroby i umożliwiły przeprowadzanie testów krwi oraz zastosowanie nowych leków, które uratowały życie milionów ludzi” – napisano w uzasadnieniu.

Oprócz nagrody z dziedziny medycyny, przygotowano wyróżnienia z fizyki, gdzie zwycięzcy zostaną ogłoszeni 6. października, następnie z chemii – 7. października, literatury – 8. października. Komitet przyznaje również Pokojową Nagrodę Nobla za dany rok, natomiast wręczenie tego wyróżnienia odbędzie się 9. października. Przyznana zostanie również nagroda Banku Szwecji z dziedziny ekonomii – 12. października.

Wartość nagrody w każdej z dziedzin wynosi w tym roku 10 mln koron szwedzkich, czyli ok. 4,3 mln zł. To o 1 mln koron (ok. 430 tys. zł) więcej niż w ubiegłych latach.

Nagrody zostały ufundowane w testamencie przez Alfreda Nobla, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu. Pierwszą z nich przyznano w 1901 r. Wręczenie nagród odbywa się co roku 10 grudnia w Sztokholmie.

onet

REKLAMA

Komentarze