Morawiecki ze swoim prywatnym sukcesem. Plan gospodarczy dla Białorusi

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. TT/@PremierRP

Mateusz Morawiecki przedstawił w imieniu Polski i Grupy Wyszehradzkiej tzw. Plan Gospodarczy dla Białorusi. Rada Europejska zaaprobowała autorski pomysł naszego premiera. Projekt zostanie teraz skonsultowany i opracowany w szczegółach przez Komisję Europejską.

W obliczu konfliktu dyplomatycznego z Mińskiem polski Przewodniczący Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przedstawił wczoraj w Brukseli autorski plan gospodarczy dla Białorusi. Wcześniej znalazł on aprobatę wśród państw należących do Grupy Wyszehradzkiej. Po wewnętrznej dyskusji Rada Europejska zatwierdziła program ekonomiczny polskiego premiera i skierowała go do dalszych prac w Komisji Europejskiej.

Zobacz także: Wielka Brytania przywraca kwarantannę dla podróżujących z Polski

“W tej trudnej sytuacji na Białorusi należy z satysfakcją przyjąć, że cała RE zgodziła się na plan. Chciałbym podziękować też partnerom z Grupy Wyszehradzkiej za solidarne podejście do tak trudnego tematu” – podziękował Morawiecki za udzielone wsparcie przez Węgry, Słowację i Czechy.

Wśród elementów planu znalazło się zapewnienie pakietu stabilizacyjnego przy współudziale UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który miałby pomóc w normalizacji sytuacji finansowej Białorusi oraz zwiększanie bezpieczeństwa gospodarczego i niezależności poprzez długoterminowe inwestycje w infrastrukturę przy aktywnym zaangażowaniu instytucji międzynarodowych.

“Plan ma wspierać demokratyczne przemiany na Białorusi, które mają służyć wolnej i suwerennej Białorusi. Chcemy w niego włączyć instytucje międzynarodowe: MFW, BŚ, EBOR czy EBI” – wyjaśniał polski premier, oceniając koszty programu na około miliard euro.

Polski rząd szczyci się publicznie ze swojego sukcesu jaki osiągnęli wczoraj podczas obrad Rady Europejskiej – “Zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej zdecydowano o przygotowaniu planu wsparcia ekonomicznego dla Białorusi. To kolejne działania UE podejmowane na wniosek Polski” – zachwycał się rzecznik rządu.

interia

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY