Wzmożona aktywność AWACS nad Polską i Europa. NATO patroluje przestrzeń powietrzną

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. @Twitter

Dziś nad Polską i Europą można było zaobserwować za pomocą specjalnych radarów internetowych aktywność czterech samolotów szpiegowskich AWACS. Maszyny tego typu potrafią obserwować strefę powietrzną w promieniu 400 kilometrów. Samoloty stacjonują w bazie NATO umiejscowionej w Luksemburgu, a także w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii.

Serwisy informacyjne powiadomiły o wzmożonej aktywności samolotów szpiegowskich Boeing E-3A AWACS. Tego typu maszyn w Europie stacjonuje siedemnaście. Aż czternaście w nich w niemieckiej bazie w Geilenkirchen, reszta w Wielkiej Brytanii oraz Luksemburgu. Są one zdolne wyśledzić obiekty latające w promieniu 400 kilometrów.

Zobacz także: Konflikt o Górski Karabach. Armeńskie wojsko ostrzeliwuje miasto Terter w Azerbejdżanie

Dzisiaj na internetowym radarze lotniczym zauważyć można było jedną maszynę patrolującą przestrzeń powietrzną nad północno-zachodnią Polską, gdzie krążył przez kilka godzin. Następnie maszyna udała się nad Czechy skąd ponownie wrócił do naszego kraju, przelatując przez województwo opolskie i śląskie w drodze do swojej bazy w Luksemburgu.

Oprócz maszyny oznaczonej numerem lotu LX-N90459, która zataczała kręgi nad naszym niebem, wystartowały trzy inne samoloty AWACS. Samoloty krążyły głównie nad Czechami, Turcją oraz nad Morzem Północnym w okolicach Wielkiej Brytanii. Każda z maszyn jest w stanie obserwować jednocześnie 310 798 kilometrów kwadratowych nieustannie przez osiem godzin.

Informacje zbierane przez radary AWACS mogą być przesyłane bezpośrednio z samolotu do innych użytkowników na lądzie, morzu lub w powietrzu. Statki powietrzne wczesnego ostrzegania prowadzą szeroki zakres misji, takich jak nadzór powietrzny, wsparcie w walce z terroryzmem (ISIS, walki w Syrii), wsparcie operacji ewakuacji, reagowanie kryzysowe czy operacje demonstracji siły.

Samoloty Boeing E-3A AWACS krążą nad Europą z kilku powodów. Jednym z nich jest analizowanie bezpieczeństwa przestrzeni kosmicznej. Głównym powodem lotów samolotów wyposażonych w ogromny radar jest jednak pokazywanie obecności w ramach Inicjatywy Gotowości NATO.

wp

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY