Czarnek za Piontkowskiego i Murdzka, Emilewicz i Mazur odchodzą. Zapadła decyzja nt. nowego składu rządu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

We wtorek rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości poinformowała, że ostatecznie został zaakceptowany skład rządu. Oficjalnie szczegóły na razie nie są znane, jednak politycy Zjednoczonej Prawicy uchylają rąbka tajemnicy.

Po rekonstrukcji rządu w Polsce ma zostać 14 ministerstw. Jeden z posłów Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z Gazeta.pl poinformował, że według nowych ustaleń Jarosław Gowin obejmie stanowisko wicepremiera, a także przejmie dział pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie ze wcześniejszymi doniesieniami miał objąć tekę po Jadwidze Emilewicz w Ministerstwie Rozwoju.

Jarosław Gowin wyraził wolę powrotu do rządu i objęcia stanowiska wicepremiera oraz ministra rozwoju. Nie wyobrażam sobie, żeby partia mogła zdecydować inaczej, jeśli prezes partii wyraża wolę powrotu do rządu, niż udzielić mu tutaj pełnego zaufania i umożliwić to

– mówił Kamil Bortniczuk z Porozumienia w Porannej Rozmowie Gazeta.pl. O rezygnacji ze stanowiska poinformował we wtorek wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.

Dobiegła końca moja misja w Ministerstwie Rozwoju. Przyszedłem tu, by pracować z Jadwigą Emilewicz. Wraz z nią postanowiłem odejść

– napisał na Facebooku.

Czarnek w nowym resorcie edukacji, Kaczyński nowym wicepremierem?

Polityk z PiS powiedział Gazeta.pl także, że ministrem sprawiedliwości wciąż będzie Zbigniew Ziobro. Dotychczasowy minister klimatu Michał Kurtyka ma zostać ministrem klimatu i środowiska. Na temat funkcji Jarosława Kaczyńskiego w rządzie poseł nie chciał rozmawiać. Natomiast na antenie TVN24 Jacek Sasin przyznał, że objęcie przez prezesa PiS funkcji wicepremiera jest “niezwykle prawdopodobnym scenariuszem”. Polityk zapytany o to, czy wicepremierami będą Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin, Piotr Gliński oraz on sam, stwierdził, że “jest to wielce możliwe”. Sasin wciąż ma zajmować stanowisko ministra aktywów państwowych. Tadeusz Kościński, minister finansów, oraz Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, także pozostaną na swoich stanowiskach.

Jak ustalił Onet, poseł PiS Przemysław Czarnek będzie kierował nowo stworzonym resortem edukacji i nauki. Zastąpić ma on Dariusza Piontkowskiego, szefa edukacji narodowej i Wojciecha Murdzka, ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Na mocy nowej umowy koalicyjnej Solidarna Polska i Porozumienie będą mogły wskazać swoich przedstawicieli do Kancelarii Premiera. Partia Ziobry wybierze ministra ds. praw obywatelskich i tożsamości europejskiej albo ministra ds. obywatelskich, natomiast ugrupowanie Gowina – ministra ds. samorządów. Jak podaje TVN24, powołując się na nieoficjalne informacje, z ramienia Solidarnej Polski w KPRM ma rozpocząć pracę dotychczasowy minister środowiska Michał Woś.

Źródło: gazeta.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY