Sąd: decyzja premiera o zleceniu Poczcie Polskiej przygotowania wyborów jest nieważna

Dodano   0  
  Loading

/ fot. TT/@PocztaPolska

Decyzja Prezesa Rady Ministrów polecająca Poczcie Polskiej S.A. przygotowanie korespondencyjnych wyborów prezydenckich jest nieważna i została wydana z rażącym naruszeniem prawa – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Informację podało  na Twitterze dziennikarz RMF24 Patryk Michalski. Wyrok WSA nie jest prawomocny.

Przypomnijmy, decyzja Prezesa Rady Ministrów z 16 kwietnia 2020 r. polecała Poczcie Polskiej realizację działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19 -polegających na podjęciu i realizacji czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym. Na tej podstawie Poczta wystąpiła do władz samorządowych o przekazanie jej  spisów wyborców.

Decyzję premiera zaskarżył do WSA Rzecznik Praw Obywatelskich zarzucając brak podstawy prawnej oraz rażące naruszenie prawa, polegające na poleceniu Poczcie Polskiej S.A. realizacji zadania, które w dniu jej wydania nie leżało w sferze zadań operatora publicznego, lecz Państwowej Komisji Wyborczej. 

Ostatecznie do wyborów korespondencyjnych nie doszło. Koszt przygotowań poniesionych przez Pocztę Polską  – ok. 70 mln zł – został Poczcie zrefundowany z pieniędzy przeznaczonych na walkę z koronawirusem.

Źródło: rp.pl

Dodano w Brak kategorii

POLECAMY